Rôzne

Na Furči pribudla ďalšia grafity stena športovcov

Grafity stena s podobizňami športovcov, ktorí vyrastali na Furči, pribudla na Lidickom námestí v mestskej časti (MČ) Košice - Dargovských hrdinov.

Ilustračný obrázok k článku Na Furči pribudla ďalšia grafity stena športovcov
Zdroj: TASR

Tváre basketbalového trénera Mariána Matyáša, futbalistu Radoslava Zabavníka, stolného tenistu, paralympijského víťaza Martina Ludrovského a taekwondistky Jany Mihálikovej spolu s logom O5 Bežecký klub Furča nasprejovali dobrovoľníci z Graffiti školy z Výmenníka Ľudová.

Ako pre TASR povedal Martin Marko, jeden z autorov maľby, na dielo spotrebovali asi 300 sprejov. Prácu podľa jeho slov komplikoval vietor.

„Chceli sme vytvoriť kontrast k ostatnej časti steny, preto sú tváre čiernobiele. Bolo nás tu asi desať, čistá maľba trvala päť dní, teda bez predprípravy a tvorby návrhov,“ dodal.

Portréty s podpisom

K portrétom pribudli vo štvrtok aj podpisy športovcov. „Je to veľmi príjemný pocit zistiť, že sa dá niečo takéto urobiť a touto formou šíriť aj to, že či už zdraví alebo zdravotne znevýhodnení ľudia vedia plnohodnotne fungovať, trebárs formou športu. Týmto ukazujeme ostatným, že sa netreba báť, keď sa v živote stane niečo nie práve príjemné, netreba sa vzdávať a treba ďalej fungovať, bojovať,“ povedal Ludrovský.

Podľa slov Mihálikovej stena motivuje: „Ja som veľmi spokojná a hrdá. Viacerí, ktorí sa už roky taekwondu nevenujú a dozvedeli sa o stene, mi písali, že opäť dostali chuť na tréning.“

Už päť stien

Starosta sídliska Dargovských hrdinov Jozef Andrejčák pripomenul, že v MČ je spolu päť takýchto stien. „Ide o detskú tematiku, čiže postavičky, a potom športové osobnosti. Minulý rok pribudla stena so športovými legendami z Košíc, teraz sme sa chceli zamerať na športovcov, ktorí sú priamo spätí s našou mestskou časťou,“ pripomenul, že zámerom MČ bolo oživiť fádne oporné múry. Dodal, že MČ plánuje v tejto aktivite pokračovať. „Predbežne v septembri by mohla byť oživená stena medzi ulicami Kapitána Jaroša a Bielocerkevská,“ spresnil.

Ako starosta dodal, prvá grafity stena športovcov, na ktorej sú zobrazení Ján Kozák, Zuzana Žirková, Igor Liba a Jozef Psotka, vydržala v pôvodnom stave len niekoľko dní.

„Vandali sa zapojili tiež. Stenu sme následne opravili. Je tu niekoľko miest, na ktorých sa hneď po oprave objavia nejaké podpisy,“ pripomenul s tým, že aj preto chcú dať spolu s Graffiti školou priestor aj takémuto umeniu.

Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie