Správy

Na hrozbu koronavírusu reaguje aj lekárska fakulta v Košiciach: Prijali opatrenia

Preventívne opatrenia v súvislosti s hrozbou nového koronavírusu - COVID-19 prijala aj Lekárska fakulta Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach.

Ilustračný obrázok k článku Na hrozbu koronavírusu reaguje aj lekárska fakulta v Košiciach: Prijali opatrenia
Zdroj: TASR

Zvýšila hygienický štandard upratovania a na frekventovaných miestach umiestnili viac dávkovačov na dezinfekčné prostriedky. Ako TASR informovala hovorkyňa fakulty Jaroslava Oravcová, UPJŠ navštevuje viac ako 1400 zahraničných študentov, prevažne študujú na lekárskej fakulte.

Opatrenia prijali v súvislosti s väčším pohybom slovenských študentov na zahraničných univerzitách a príchodom zahraničných študentov na UPJŠ z dôvodu študentskej mobility, hlavne v rámci programu Erasmus+. Odporúčania sa týkajú rôznych skupín študentov a zamestnancov cestujúcich do zahraničia. Na Slovensku koronavírus doteraz nebol potvrdený. „Každý človek s prejavmi respiračného ochorenia a súčasnou pozitívnou cestovateľskou anamnézou do niektorej z krajín, kde sa už koronavírus vyskytol, má ostať izolovaný doma, alebo nosiť účinnú respiračnú masku, aby sa tak predišlo rozšíreniu vírusov do okolia,“ povedal infektológ z Lekárskej fakulty UPJŠ Pavol Jarčuška.

Okrem informačných materiálov vedenie fakulty tiež rozhodlo, že v dôsledku aktuálnej situácie všetky prichádzajúce žiadosti v rámci programu Erasmus budú posudzované individuálne s ohľadom na krajinu žiadateľa.

Reakcie študentov sú rôzne

Ako povedal dekan LF UPJŠ Daniel Pella, v súvislosti s hrozbou nákazy sa stretávajú s rôznymi reakciami študentov. „Väčšina z nich je pokojná, keďže u mladšej generácie je úmrtnosť na tento koronavírus minimálna, no zaznamenali sme pochopiteľne aj isté obavy. Všetkým študentom a zamestnancom odporúčame starostlivo zvážiť v tomto období všetky cesty do zahraničia, a to nielen pracovné, ale aj súkromné, a obozretnosť pri prípadnom príchode z krajín s potvrdeným výskytom vírusu,“ uviedol. Ďalšie opatrenia zo strany fakulty budú podľa neho závisieť od vývoja situácie.

Len žiadna panika

Infektológ Jarčuška pripomenul, že ich majú prinášať epidemiológovia a diagnostickí i klinickí pracovníci, ktorých úlohou je zabezpečovať komplexný manažment pacientov po prepuknutí ochorenia. „Žiadna panika ani významná "ľudová“ tvorivosť nie sú namieste,„ povedal s tým, že na sociálnych sieťach sa objavili rôzne nepravdivé tvrdenia súvisiace s novým koronavírusom. "Preto apelujem na zdravý rozum a odporúčam občanom v súvislosti s prevenciou počúvať predovšetkým štátne a verejné autority,“ dodal. Podľa jeho slov nie je namieste ani nadmerné vykupovanie trvanlivých potravín.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM