Eva Mikulová Správy

Na konferencii SlovakiaTech Forum - Expo 2019 predstavili robota Alexandra. Pôjde do Dubaja, FOTO

S robotom Alexander pôjde tím stredoškolákov na tretí ročník medzinárodnej stredoškolskej robotickej olympiády First Global Challenge 2019 v Dubaji.

Ilustračný obrázok k článku Na konferencii SlovakiaTech Forum - Expo 2019 predstavili robota Alexandra. Pôjde do Dubaja, FOTO
13
Galéria

V Košiciach v Kulturparku sa koná druhý ročník medzinárodného inovačného a technologického veľtrhu a odbornej konferencie SlovakiaTech Forum – Expo 2019.

Počas prvého dňa konferencie, v utorok 8. októbra predstavili stredoškoláci robota Alexandra. Bude aj na Medzinárodnej robotickej olympiáde First Global, ktorá sa uskutoční 24. až 27. októbra v Dubaji.

Bude zbierať odpad

Tento rok sa v Dunaji prestavia tímy z viac ako 180 krajín. Náš robot bude plniť úlohy v súťaži, ktorej tohtoročnou globálnou témou je zbaviť oceány od odpadov.

Robot dokáže zbierať a vystreľovať loptičky. Úlohou je dostať ho do takzvanej redukčnej stanice, respektíve spracovateľského člna. Zo špeciálnej stavebnice ho stavali približne päť týždňov. Rovnakú, bez návodu, len s dielmi, dostali všetky tímy.

„Robot je zložený z troch základných častí – podvozok, nasávač loptičiek s dopravníkovým pásmom a kanón,“ povedal kapitán tímu Adam Kučera s tým, že na ňom stále pracujú.

„Plánujeme vytvoriť autonómny program, ktorý bude pracovať tak, aby sa robot vedel nastaviť do presnej pozície,“ dodal.

Záujem o robotiku

Tím tvoria štyria stredoškoláci vo veku od 15 do 18 rokov. Ide o víťazov celonárodného kola First Global Slovakia, ktorý sa tento rok konal prvýkrát. „Tento tím bude súťažiť v medzinárodnej výzve zameranej na čistenie oceánov od mikro a makropolutantov,“ spresnil mentor tímu Adam Kukla.

Je to príležitosť, ako osloviť žiakov stredných škôl a prebudiť v nich záujem o prírodné vedy, inžinierstvo, programovanie, technológie a matematiku.

Zapojenie sa do tejto súťaže im má zároveň ukázať, že vývoj technológií dokáže pomôcť pri riešení globálnych a spoločenských problémov.

Tímy z košických škôl sa úspešne zapájajú do rôznych podobných súťaží. „Veľmi nás mrzí, že na celoslovenských majstrovstvách neexistoval košický tím. Chceme, aby aj Košice ukázali svoju silu, vidíme tam potenciál,“ uzavrel Kukla.

Zdroj: kosice.dnes24.sk/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie