Správy

Na košickej geriatrii má koronavírus 11 pacientov: Situácia sa však zlepšuje

COVID-19 potvrdili aj u ôsmich zamestnancov. Pre prijímanie nových pacientov platia prísne podmienky.

Ilustračný obrázok k článku Na košickej geriatrii má koronavírus 11 pacientov: Situácia sa však zlepšuje
Zdroj: TASR/Diana Semanová

Celkovo 16 úmrtí pacientov Vysokošpeciali­zovaného odborného ústavu geriatrického sv. Lukáša (VOÚG) v Košiciach v súvislosti s novým koronavírusom eviduje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Za ÚDZS to uviedla Erika Kováčiková.

Situácia sa podľa riaditeľa VOÚG Juraja Sýkoru v porovnaní s uplynulými týždňami podstatne zlepšila. Koncom októbra evidovali 40 prípadov pozitívne testovaných pacientov, a to na oddeleniach geriatrie a oddelení dlhodobo chorých (ODCH). V karanténe bolo v súvislosti s novým koronavírusom 31 zamestnancov.

Aktuálne v tejto nemocnici evidujú 11 pacientov a osem zamestnancov s ochorením COVID-19.

„Celá táto pandemická situácia výrazne negatívne ovplyvnila život v našej nemocnici. Vďaka reprofilizácii lôžok a rozdeleniu oddelení na Covid oddelenie – červenú zónu a Čisté oddelenia – biele zóny, nemocnica mohla pristúpiť k príjmu pacientov,“ uviedol.

Len s negatívnym testom

Pacient musí mať pri príjme PCR test nie starší ako 48 hodín s negatívnym výsledkom. „Keď k nám nastúpi, putuje do filtra. Ide o vyčlenenú časť oddelenia a k takémuto pacientovi pristupujeme, akoby bol potenciálne pozitívny na koronavírus. Napriek tomu, že má negatívny test, absolvuje opakovane pri príjme ďalší, potvrdzujúci PCR test,“ pripomenul s tým, že pozorujú klinické príznaky a pokiaľ je pacient aj po následnom PCR teste v poriadku, umiestnia ho do bielej zóny.

Ak by bol výsledok pozitívny, pacient by podľa Sýkoru putoval na Covid oddelenie. Takýto prípad zatiaľ nezaznamenali.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM