Eva Mikulová Správy

Na košickom jazere opäť začali bojovať so sinicami, môžete sa kúpať? FOTO

Do vody začali prostredníctvom špeciálneho plavidla aplikovať prípravky, ktoré obnovujú biologickú rovnováhu jazera a znižujú množstvo siníc.

Ilustračný obrázok k článku Na košickom jazere opäť začali bojovať so sinicami, môžete sa kúpať? FOTO
3
Galéria
Zdroj: mesto Košice

Metóda bez použitia chémie, ktorú v Košiciach už šiesty rok aplikuje tím okolo profesora Blahoslava Maršálka z Masarykovej univerzity v Brne, je založená na vytvorení filtračnej vrstvy medzi vodnou hladinou a sedimentačnou vrstvou.

Tá po aplikácii probiotických baktérií zabráni prístupu kyslíka k siniciam, ktoré potom odumrú bez toho, aby sa do vody uvoľnili nebezpečné toxíny. Voda je potom nielen čistejšia, ale aj vizuálne priezračnejšia.

Čistenie bez chémie

Tím z Brna pravidelne čistí košické Jazero od roku 2015. Podľa slov Elišky Maršálkovej sa väčšinou venujú revitalizácii vodných plôch v Českej republike. Na Slovensku sa okrem Košíc podieľali aj na čistení Seneckých jazier alebo jazera na Sigorde pri Prešove.

Celý proces stojí mesto ročne takmer 60-tisíc eur, cena sa oproti minulému roku nezmenila.

Maršaleková pripomína, že na Jazere sa im po aplikácii zmesi baktérií určených špeciálne pre povrchové vody podarilo znížiť množstvo sedimentu, ktorý je zhruba polovičný oproti stavu z roku 2015.

"To, čo aplikujeme aj v Košiciach, predstavuje ekologický a prírodný spôsob čistenia, ktorý nikoho a nič nepoškodzuje. Používame veľmi účinné metódy, ktoré sa nám osvedčili a napravujeme tým aj rovnováhu vodného ekosystému. Cena je takisto primeraná, lebo sú v nej obsiahnuté všetky náklady na ľudí, nákup prípravkov, rozbory vody a sedimentov alebo dopravu,“ vysvetľuje výskumníčka Eliška Maršálková z oddelenia experimentálnej fykológie a ekotoxikológie Botanického ústavu Akadémie vied ČR.

Kvôli aplikácií sa v stredu neodporúčal na jazere rybolov, kúpanie ani vodné športy. Od štvrtka 9. júla sú už však všetky tieto aktivity dovolené.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie