Webnoviny - Rôzne

Na Luníku IX otvorili stanicu mestskej polície

Hneď v prvý deň dva zásahy vykonali príslušníci stanice mestskej polície, ktorú dnes otvorili v košickej mestskej časti Luník IX, kde žijú prevažne Rómovia.

Foto: SITA (WEBNOVINY) – Na stanici, ktorú zriadili v objekte, kde sídli aj obecný úrad, bude slúžiť osem príslušníkov mestskej polície a veliteľ. Pre sťažený výkon služby dostanú príplatok. Na tomto sídlisku nikdy nebola stanica mestskej polície, iba rómske hliadky, ktoré fungovali sporadicky, ak boli peniaze.

„Očakávam, že hliadka prispeje k zvýšeniu bezpečnosti a poriadku, bude dozerať a prísne zakročí najmä voči feťákom, ľuďom, ktorí pijú na verejnosti a porušujú verejný poriadok,“ povedal starosta mestskej časti Dionýz Slepčík. Viceprimátorka Renáta Lenártová pripustila, že s iniciatívou zriadiť stanicu prišlo mesto, „ale starosta k tomu pristupoval veľmi ústretovo.“

Nie všetkým Rómom sa zriadenie stanice pozdáva, iní to zase vítajú.

„Verím, že tu bude pokojnejšie a nebude tu taký bodrel ako teraz. Slušní obyvatelia sa nemajú čoho báť, nech sa boja tí druhí,“ povedal SITA postarší Róm. Na stanici pracuje aj Róm Dušan Bačo, ktorý podľa vlastných slov prišiel sem slúžiť dobrovoľne.

„Mám dlhoročné skúsenosti z tejto práce. Tu som bol jeden čas veliteľom rómskej hliadky. Bude to náročnejšia práca ako v iných mestských častiach. Časť týchto ľudí má iné hodnoty, inú mentalitu. Som však presvedčený, že u miestnych obyvateľov získame autoritu i potrebný rešpekt,“ povedal Bačo.

V Košiciach by malo vyrásť 314 nových bytov

V košickej mestskej časti Košická Nová Ves vyrastie 314 nových bytov. Spoločnosť Nes-Pan & Marada Development tu plánuje vybudovať obytný komplex Serpentin v odhadovanej hodnote 30 mil. eur. Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý firma predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA), začiatok výstavby je naplánovaný na apríl budúceho roku a dokončenie v roku 2017.

Celkovo má na pozemku s plochou 37 tis. metrov štvorcových vyrásť 314 bytov s maximálnou výškou do štvrtého nadzemného podlažia. Na parkovanie má byť k dispozícii 206 garážových a 155 vonkajších miest. Projekt je rozdelený do štyroch fáz.

V prvej spoločnosť postaví štvrtinu z celkovej plochy bytov na úrovni takmer 27 tis. metrov štvorcových. V druhej a tretej etape plánuje dokončiť po 4,8 tis. metrov štvorcových a v poslednej takmer 10 tis. metrov štvorcových podlahovej plochy bytov.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM