Veronika Hunyadiová Správy

Na Luníku IX si domy postavia svojpomocne. Na vzorový dom prispeje Košický kraj

Odbornú pomoc pri výstavbe poskytne Sociálny podnik Košického kraja.

Ilustračný obrázok k článku Na Luníku IX si domy postavia svojpomocne. Na vzorový dom prispeje Košický kraj
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Na sídlisku Luníku IX pokračuje projekt svojpomocnej výstavby rodinných domov. Obyvateľom pomôže aj Sociálny podnik Košického samosprávneho kraja (KSK).

Komunitné centrum

Projekt realizuje občianske združenie ETP Slovensko spolu s košickou župou a partnermi. Finančné prostriedky potrebné na výstavbu prvého vzorového domu, podľa ktorej budú stavať ďalšie, schválilo krajské zastupiteľstvo v pondelok 23. augusta v rámci úpravy župného rozpočtu.

„Košický samosprávny kraj sa s radosťou zapája do tohto projektu, pretože je postavený na princípe udržateľnosti. Rodiny si postavia domy vlastnými rukami, okrem strechy nad hlavou získajú aj pracovné návyky a zúčastňujú sa na edukačných aktivitách. Zjednodušene povedané – budujeme nielen rodinné domy, ale aj hodnoty. Sociálny podnik KSK pomôže na Luníku IX s výstavbou vzorovej stavby, podľa ktorej sa bude na sídlisku stavať ďalších 6 alebo 7 rodinných domov," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Aj pri ich realizácii bude odborne nápomocný Sociálny podnik KSK

Vzorový dom poslúži ako dočasné ubytovanie aj komunitné centrum. „Ak pôjde všetko podľa plánu, komunitné centrum na Luníku IX by mohlo fungovať už od leta 2022. Aktuálne bola podaná žiadosť o vydanie stavebného povolenia, s výstavbou by sme mali začať v priebehu septembra," dodal Trnka.

Viac správ z Košíc

Ako to funguje?

ETP Slovensko poskytne vybraným motivovaným rodinám neziskové mikropôžičky za predpokladu, že si budú pravidelne dlhodobo,aspoň 1 rok, sporiť minimálne 50 eur mesačne a že si domy postavia vlastnoručne.

„Rodiny klientov nemôžu mať dlhy, deti musia riadne navštevovať školu a zároveň sa zúčastňujú na vzdelávacích aktivitách, ktoré zahŕňajú napríklad aj finančné vzdelávanie či výchovu k budúcemu zamestnaniu. ETP Slovensko poskytne obyvateľom odbornú pomoc pri výstavbe rodinných domov, napríklad pri vybavovaní stavebného povolenia, ale aj pri samotnej výstavbe v podobe takzvaného stavebného učiteľa,“ uviedla riaditeľka ETP Slovensko Veronika Poklembová.

Ako dodala, prínosom projektu je, že rieši nielen otázku bývania vybraných klientov, ale zároveň umožňuje zapojiť do pracovného a vzdelávacieho procesu aj ťažko zamestnateľných ľu­dí.

Úspech v Rankovciach

Projekt na Luníku IX nadväzuje na úspešnú svojpomocnú a samofinancovanú výstavbu rodinných domov v Rankovciach, ktorej pilotnú fázu realizovalo združenie ETP Slovensko v rokoch 2014 – 2017. Získalo za to ocenenie Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru.

Rankovčania, ktorí si takto postavili domy, dnes bývajú dôstojne, slušne a majú stavebné zručnosti, ktoré im pomáhajú v zamestnaní. Na základe dobrých skúseností z tohto pilotného projektu sa výstavbu domov na Luníku IX rozhodla podporiť aj župa.

Foto: ilustračné

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM