Veronika Ondo-Cholewová Správy

Na obnovenom hrade pribudne vyhliadka pre turistov: Z veže bude krásny výhľad

Na hrade Slanec nad rovnomennou obcou v okrese Košice-okolie prebiehala v druhej polovici minulého roka ďalšia etapa záchrany tejto historickej pamiatky. Jej súčasťou bolo aj vypracovanie návrhu obnovy hradnej veže, z ktorej by mala byť v budúcnosti turistická vyhliadka.

Ilustračný obrázok k článku Na obnovenom hrade pribudne vyhliadka pre turistov: Z veže bude krásny výhľad
Zdroj: TASR

Počas vlaňajšej tretej murárskej sezóny na hrade pracovalo prostredníctvom úradu práce 15 robotníkov. Ministerstvo kultúry SR poskytlo na projekt v rámci programu Obnovme si svoj dom dotáciu 24.000 eur. Práce zahŕňali aj archeologický a architektonicko-historický výskum.

Dominanta okolia

**„Pristúpilo sa už aj k architektonickému návrhu veže so šiestimi podlažiami, a to ako vonkajšieho plášťa, tak aj vnútorného usporiadania, a ochodze, ktorá by mala slúžiť ako vyhliadka. V tomto roku, ak to bude finančne možné a časovo to zvládneme, tak by sme začali s obnovou do tej podoby vyhliadkovej veže,“*** uviedol starosta Slanca Jozef Bela. Projekt zahŕňa návrhy vnútorných kamenných klenieb, schodísk, podláh, výstupu na ochodzu či zábradlia. Vežu zvanú Nebojsa, ktorá je dominantou širokého okolia, sa podarilo zastrešiť ešte v roku 2013.

Gotický hrad sa dočká slávy

Vlani sa murárske práce na hrade zameriavali na statické zabezpečenie oporného múra paláca z východnej strany a vonkajšieho plášťa západnej bašty. „Robilo sa na nároží tejto bašty a odspodu sa začal sanovať oporný múr,“ doplnil Bela. Obec, ktorá je vlastníkom pamiatky a spolupracuje s občianskym združení Zachráňme hrad Slanec, sa aj tento rok bude uchádzať o podporný grant z rezortu kultúry. Gotický hrad bol zničený už v roku 1679 počas povstania Imricha Tököliho, život sa naň vrátil v 19. storočí, keď majiteľ panstva Jozef Forgách dal zrekonštruovať hradnú vežu a zriadil v nej rodové múzeum. To existovalo ešte do roku 1937. Neskôr začala veža chátrať, v roku 1945 vyhorela.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM