Eva Mikulová Rôzne

Na SOŠ technickú prijímajú i žiakov s ľahkým mentálnym poškodením

SOŠ technická v Košiciach ako prvá na Slovensku príjme žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia. Pomôže to pri znižovaní počtu dlhodobo nezamestnaných ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Na SOŠ technickú prijímajú i žiakov s ľahkým mentálnym poškodením
Zdroj: TASR

Okres Košice-okolie patrí medzi najmenej rozvinuté regióny Slovenska, s nezamestnanosťou pohybujúcou sa na úrovni 11,5 percent, prevažne Rómov.

Tradičné remeslá

Spomedzi nich majú vysoké zastúpenie ľudia, ktorí si dlhodobo nevedia nájsť zamestnanie, sú bez vzdelania, alebo absolvovali len základnú školu. Mnohí z nich boli v mladom veku pre ľahké mentálne postihnutie zaradení do špeciálnych škôl, alebo tried, kde mali malú šancu získať vzdelanie, či zručnosti, ktoré by im pomohli v uplatnení sa na trhu práce. Jednou z alternatív, ako pomôcť týmto žiakom, prevažne z marginalizovaných rómskych komunít, získať základné pracovné návyky, je cielené odborné vzdelávanie v tradičných remeselných odboroch.

Touto cestou ide príkladom Stredná odborná škola technická na Kukučínovej 23 v Košiciach, ktorej zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj.

Vo svojich elokovaných pracoviskách zabezpečuje možnosť vzdelávania žiakov z marginalizovaných rómskych komunít v dvoročných učebných odboroch pre vykonávanie pomocných prác v stavebníctve, v drevospracujúcom a textilnom priemysle.

Aj na základe jej doterajších výsledkov jej ako prvej škole na Slovensku schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR experimentálne overovanie začlenenia detí s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia – variant A do riadnych učebných odborov nižšieho stredného odborného vzdelávania.

“Sú to žiaci s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia, ktorí budú prijímaní do učebných odborov nižšieho stredného odborného vzdelávania – výroba konfekcie, spracúvanie dreva, stavebná výroba. Ich vzdelávanie bude prebiehať vo forme dvojročného štúdia a na základe pripraveného a spracovaného školského vzdelávacieho programu, na konci ktorého dostanú vysvedčenie o záverečnej skúške. Sme presvedčení, že aj deti s hraničným, či zníženým intelektom sú schopné prinášať veľmi dobré pracovné výsledky, keď získajú príležitosť a kvalitné vzdelanie,” informoval riaditeľ školy Ján Pituch.

Dodal, že osobitne sledované budú najmä materiálno-technické a priestorové podmienky pre štúdium, vhodnosť zaradenia týchto žiakov do bežných tried aj kvalifikačné predpoklady pedagógov pre prácu s týmito deťmi.

Experimentálne overovanie začlenenia žiakov do riadnych učebných odborov bude prebiehať od 1.septembra 2018 do 30.júna 2021.

Foto: ilustračné

Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM