Najviac kolapsov z tepla bolo v Košickom kraji

V sobotu 11. augusta skolabovalo na Slovensku v dôsledku vysokých teplôt 56 ľudí. Podľa záchranárov ide o najnižší počet od 30. júla.

Ilustračný obrázok k článku Najviac kolapsov z tepla bolo v Košickom kraji
Zdroj: TASR

Najviac výjazdov bolo v Košickom kraji, v ktorom potrebovalo pomoc 12 pacientov.

Naopak, najmenej zásahov bolo v Trnavskom kraji, v ktorom skolabovali štyria pacienti. Pomoc záchranárov potrebovali zhodne aj ôsmi pacienti v Nitrianskom a Prešovskom kraji, siedmi v Banskobystrickom kraji. Po šesť ľudí skolabovalo z tepla v Trenčianskom aj Žilinskom kraji. K piatim ľuďom boli záchranári privolaní v Bratislavskom kra­ji.

Pitný režim

Zdravotní záchranári apelujú na ľudí, aby sa počas horúčav zdržiavali v interiéri od 11. do 15. h a dodržiavali dostatočný pitný režim. „Platí, že vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev,“ povedala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové stavy. Kávu odporúčajú zdravotní záchranári s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, odporúčajú pacienta ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR