Lenka Fedorová Kultúra

Nevšedné potulky Barcou: Pozvanie, ktoré prekvapí aj mnohých lokálpatriotov, VIDEO

Sprievodca Milan Kolcun si v júnových potulkách posvieti na mestskú časť Barca. Nadšencom histórie porozpráva o jej zaujímavostiach a raritách.

Ilustračný obrázok k článku Nevšedné potulky Barcou: Pozvanie, ktoré prekvapí aj mnohých lokálpatriotov, VIDEO
Zdroj: TASR

Mesto Košice ponúka unikátnu možnosť spoznať metropolu východu detailnejšie, a to prostredníctvom potuliek. Sprievodca Milan Kolcun oboznamuje návštevníkov s rôznymi raritami, zaujímavými miestami i históriou Košíc. V júni sa zameral na potulky mestskou časťou Košice-Barca.

Kostol starší ako Dóm sv. Alžbety

Barca je treťou najrozľahlejšou mestskou časťou Košíc. A práve na ňu si tentokrát namieril mušku známy sprievodca Milan Kolcun. V júnových potulkách priblíži návštevníkom Zichyho zrekonštruovaný kaštieľ aj zvnútra, Barčiansky zlatý poklad, MiniZOO či Synagóga a židovský cintorín.

„Vedeli ste napríklad o tom, že práve v Barci sa nachádza Rímsko katolícky kostol starší než Dóm sv. Alžbety?,“ pýta sa Milan Kolcun vo videopozvánke. V potulkách prevedie návštevníkov jeho interiérom a porozpráva o jeho histórii.

Zvyčajne sa na potulky vyráža z Hlavnej ulice, tentokrát sa začnú výnimočne od sochy Jána Pavla II. v Barci, čo je konečná zastávka električky č.4.

Vždy iná téma

Potulky mestom sa konajú pre obyvateľov mesta i návštevníkov, avšak zakaždým ich čaká iná téma a trasa a zaujímavosti z histórie i súčasnosti Košíc priamo na mieste. Počas potuliek sa často môžu dostať na inak neprístupné miesta. Potulky sa konajú vždy prvý víkend v mesiaci a za každého počasia.

Milan Kolcun sprevádza v Barci 3. júna o 15:30 a 17:00, 4. júna o 10:30, 12:00, 14:00, 15:30 a 17:00 a 5. júna o 12:00, 14:00, 15:30 a 17:00. Zoltán Balassa sprevádza v sobotu po slovensky o 11:00 a po maďarsky o 16:00. V nedeľu o 14:30 po slovensky a 16:00 po maďarsky.

V júli sa môžu nadšenci histórie tešiť na Židovské Košice a v auguste na tému Nová nemocnica ako galéria. Organizátorom Potuliek mestom Košice je Mestské informačné centrum mesta Košice.

Foto: Ilustračné

Potulky mestom Košice - Barca
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM