Samospráva

Niet dosť peňazí: Časť chodníkov v Košiciach nebude v zime udržiavaná

Počas zimnej údržby budú podľa mesta neudržiavané najmä vnútroblokové a pre čistiacu techniku ťažko prístupné chodníky.

Ilustračný obrázok k článku Niet dosť peňazí: Časť chodníkov v Košiciach nebude v zime udržiavaná
Zdroj: TASR

V meste Košice pribudli v uplynulých dňoch tabuľky pri časti chodníkov s nápisom „Chodník je v zimnom období neudržiavaný“. Počas zimnej údržby budú podľa mesta neudržiavané najmä vnútroblokové a pre čistiacu techniku ťažko prístupné chodníky.

V prípadoch, keď sú dva chodníky súbežné a vedúce jedným smerom, bude neudržiavaný jeden z nich, a to ten, ktorý je menej frekventovaný.

Pozor na pády

„Zimná údržba bude vykonávaná tak, aby každý objekt mal v zimnom období minimálne jednu udržiavanú prístupovú cestu,“ informoval magistrát.

Mesto tak nebude zabezpečovať údržbu na chodníkoch, ktoré sú súbežné s udržiavanými chodníkmi a sú využívané v minimálnej miere, alebo chodníky v parkoch. Magistrát uvádza, že sa tak stalo na základe návrhu starostov jednotlivých mestských častí. Tabuľky vyrobila a na vlastné náklady osadila spoločnosť KOSIT.

Informáciu o tom, či je daný chodník udržiavaný alebo nie, možno nájsť na webovej stránke spoločnosti KOSIT s tzv. Mapou obslužnosti ciest.

Ak chcú Košičania vedieť, prečo nie sú niektoré chodníky udržiavané, môžu sa podľa magistrátu obrátiť na príslušný miestny úrad vo svojej mestskej časti.

Niet peňazí

Na sociálnych sieťach vzbudilo umiestňovanie tabuliek negatívne reakcie občanov. „Mesto sa rozmiestnením informačných tabúľ nezbavuje zodpovednosti za ich čistenie od snehu. Pre viaceré legislatívne zmeny, ktoré zvyšujú finančné zaťaženie samospráv, však nie sú na vyčistenie všetkých chodníkov dostatočné zdroje. Aj týmto spôsobom určenia neudržiavaných chodníkov a osadzovaním informačných tabúľ je možné ušetriť aspoň časť zvýšených výdavkov na zimnú údržbu,“ deklaroval magistrát.

Dôvodom enormného zvýšenia výdavkov je novela zákona o pozemných komunikáciách, ktorou štát od minulého roka zvýšil nároky na samosprávy v oblasti údržby miestnych komunikácií bez toho, aby mestá alebo obce získali na to dodatočné finančné zdroje.

V tomto roku mesto investovalo do zimnej údržby viac ako 3,3 milióna eur, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s rokom 2017.
Pred prijatím tzv. chodníkovej novely malo mesto povinnosť udržiavať 120 kilometrov chodníkov, v súčasnosti sa v rámci zimnej údržby musí starať o 232 kilometrov.

Neudržiavaných zostáva podľa magistrátu 143 kilometrov chodníkov. „V súčasnosti je už plán zimnej údržby uzavretý a nie sú možné žiadne radikálne zmeny v jednotlivých mestských častiach. Aj malá zmena by mohla predstavovať veľké navýšenie nákladov mesta na zimnú údržbu,“ uviedlo mesto.

V operačnom pláne zimnej údržby oproti minulosti nastali určité zmeny. Jednou z najväčších je zabezpečenie ručného čistenie chodníkov v mestských častiach Sever a Západ pracovníkmi Správy mestskej zelene (SMsZ).

ZMOS varoval

Združenie miest a obcí Slovenska začiatkom roka upozornilo na negatívne ekonomické dopady a finančné hrozby súvisiace so schvaľovaním mnohých zákonov a už vtedy konštatovalo, že ani navýšené príjmy samospráv nebudú v tomto roku stačiť na financovanie vládnych opatrení.

„Podľa našich odhadov zo začiatku roka bude samosprávam chýbať vyše 100 mil. eur. Či už to súviselo s vyplácaním 13. a 14. platu, s dopadmi chodníkovej novely, výrazným dofinancovávaním preneseného výkonu štátnej správy z peňazí miest a obcí, zvýšeným poplatkom za skládkovanie, navyšovaním miezd v regionálnom školstve, tzv. obedmi zadarmo, povinným čipovaním psov, ale aj nedávno schváleným znížením odpočítateľnej položky pri dani z príjmu fyzických osôb,“ uviedol pred mesiacom Michal Kaliňák, hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM