Michal Lendel Rôzne

Obľúbená motýlia šou opäť začína: Z kukiel sa vyliahne vyše tritisíc exotických motýľov

Krásne motýle z celého sveta budeme mať opäť na dosah ruky. Výstava Motýle exotických trópov začína už v piatok 16. mája v botanickej záhrade a potrvá do 30. júna 2014. Motýlia šou, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku, sa uskutoční už po siedmykrát.

Ilustračný obrázok k článku Obľúbená motýlia šou opäť začína: Z kukiel sa vyliahne vyše tritisíc exotických motýľov
Zdroj: TASR

Ako uviedol riaditeľ botanickej záhrady Sergej Mochnacký, na motýliu šou bude zakúpených celkovo viac ako tritisíc kukiel motýľov, ktoré budú po vyliahnutí lietať v skleníku priamo pomedzi návštevníkov, alebo odpočívať na rastlinách. Uvidieť bude možné zrod približne sto druhov tropických motýľov z kukiel v špeciálnych liahňach.

Exotické kúsky

„I keď prezentované druhy pôvodne pochádzajú z tropických oblastí Ameriky, Ázie a Afriky, kukly sú nakúpené z chovateľskej farmy vo Veľkej Británii a budú dovezené v niekoľkých termínoch, aby toho návštevníci mohli kedykoľvek v priebehu výstavy vidieť čo najviac. Teda nielen pestrofarebné lietajúce motýle, ale aj kukly a liahnutie motýľov,“ povedal Mochnacký.

Podľa fytopatológa Martina Suváka sa kukly musia pripevniť do pripravených liahní za pomoci špeciálneho lepidla. Liahnutie trvá rôzne dlhú dobu v závislosti od druhu motýľa a podmienok v skleníku. „Od teploty a vlhkosti vzduchu závisí aj samotná aktivita už vyliahnutých motýľov. Keď je zamračené a chladno, motýle sú menej aktívne, ako keď je slnečno a teplo,“ vysvetlil Suvák.

Možnosť dozvedieť sa niečo nové

Prichystaný je aj obrazový materiál s popismi motýľov, vizitky s vyobrazením kukly, dospelého motýľa a s určením prirodzenej lokality jednotlivých druhov, aby sa návštevníci mohli oboznámiť s vystavovanými motýľmi. „Zároveň sa tiež dozvedia, že mnohé motýle vo svojej najkrajšej fáze, teda s pestrofarebnými krídlami, žijú najkratšie, niektoré len niekoľko dní. Alebo, že pri niektorých druhoch sú samičky motýľov sexuálne pasívne a samčeky si ich vyhľadávajú na základe feromónových signálov,“ poznamenáva vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Róbert Gregorek.

„Veríme, že motýlia šou bude aj tento rok najnavštevovanejšou výstavou Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, aj keď sa koná v čase prebiehajúcej rekonštrukcie skleníkov,“ konštatoval Mochnacký, podľa ktorého navštívi Botanickú záhradu UPJŠ v Košiciach počas výstavy motýľov každoročne takmer dvadsaťtisíc návštevníkov. Každý z nich sa môže nielen pokochať motýľmi a zvečniť si ich fotoaparátom, ale tiež sa zapojiť sa súťaže o najkrajšiu autorskú fotografiu exotického motýľa zhotovenú počas výstavy v botanickej záhrade.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM