Obžalovaných v kauze policajnej šikany rómskych chlapov súd opäť oslobodil

Oslobodzujúci rozsudok 17. mája tohto roku opätovne vyniesol Okresný súd Košice II v kauze šikanovania rómskych chlapcov, ku ktorému malo dôjsť v marci 2009 na policajnej stanici v Košiciach.

Ilustračný obrázok k článku Obžalovaných v kauze policajnej šikany rómskych chlapov súd opäť oslobodil
Foto: Zuzana Jakubičková

Deväť mužov a jednu ženu, ktorí mali ako členovia Policajného zboru (PZ) vtedy službu, Generálna prokuratúra SR obžalovala zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, štyroch z nich aj z vydierania.

„Nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý sú obžalovaní stíhaní,“ uviedla sudkyňa vo verdikte. Prvostupňový súd tak zopakoval rozsudok z februára 2015, ktorý vlani Krajský súd SR po odvolaní prokurátora zrušil. Prokurátor aj tentoraz oznámil, že podáva odvolanie.

Okresný súd opätovne nepripustil ako dôkaz zvukovo-obrazový záznam, ktorý mal zachytávať dianie na policajnej stanici. Sudkyňa zopakovala, že záznam bol získaný v rozpore s trestným poriadkom a nemôže slúžiť ako dôkaz v trestnom konaní. Poukázala zároveň na zásadné rozpory vo výpovediach svedkov, ktoré neodstránilo ani doplnené dokazovanie.

„Ani opätovné výpovede poškodených neumožňujú záver, že je ich možné považovať za vierohodné,“ konštatovala. Zmienila sa aj o rozhodnutiach Najvyššieho súdu SR, ktorý zrušil personálne rozkazy ministra vnútra o prepustení väčšiny obžalovaných policajtov z Policajného zbo­ru.

Šesť rómskych chlapcov zo sídliska Luník IX vo veku desať až 16 rokov predviedli policajti 21. marca 2009 na Obvodné oddelenie Policajného zboru (PZ) Košice – Juh pre podozrenie z lúpežného prepadnutia dôchodkyne. Podľa medializovaného videozáznamu, ktorí si policajti mali robiť mobilnými telefónmi, muži zákona chlapcov ponižovali, vysmievali sa im, nútili ich dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha. Policajti mali deti podľa obžaloby aj biť, vulgárne im nadávať či huckať na ne služobné psy.

Na pojednávanie neprišiel ani jeden z obžalovaných, ktorí vinu od začiatku odmietali. Z poškodených chlapcov, dnes už mladíkov, bol prítomný len jeden, ktorého priviedli z väzenia, kde si odpykáva trest za krádež.

Obhajoba vyjadrila s rozsudkom spokojnosť a označila ho za spravodlivý. „V pojednávacej miestnosti ani po zrušení predchádzajúceho rozsudku neboli v ďalšom konaní produkované také dôkazy, ktoré by niečo zmenili na podstate veci, preto som oslobodzujúci rozsudok aj očakával,“ uviedol jeden z advokátov obžalovaných Ivan Vanko.

Naopak prokurátor Rastislav Remeta vyjadril s rozhodnutím okresného súdu nesúhlas. „Zahlásil som odvolanie v neprospech všetkých obžalovaných. Podľa môjho názoru je potrebné pred rozhodnutím posúdiť zákonnosť obrazovo-zvukového záznamu,“ reagoval pre novinárov.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame