Alexandra Kolínská Hokej

Oceliarom opäť išla karta: Po výhre nad Skalicou získali nedobehnuteľný náskok!

Úradujúci slovenský hokejový majster HC Košice sa stal po výhre nad Skalicou v predstihu víťazom základnej časti extraligy. Tri kolá pred koncom má pred druhou Nitrou nedostihnuteľný 11-bodový náskok. Zároveň si ako víťaz dlhodobej časti extraligy zabezpečil miestenku v Lige majstrov 2015/2016.

Ilustračný obrázok k článku Oceliarom opäť išla karta: Po výhre nad Skalicou získali nedobehnuteľný náskok!

Od úvodu stretnutia mali navrch domáci hráči a už v 4. minúte sa ocitol pred Lipovským osamotený Spilar, skalický brankár zabránil v zmene skóre. O dve minúty neskôr už však inkasoval práve z hokejky Spilara, ktorý doklepol puk do odkrytej časti bránky po Bartošovej strele – 1:0. „Oceliari“ pokračovali v nátlakovej hre a počas presilovej hry 5 proti 4 zvýšil na 2:0 Lapšanský, ktorý vymietol ľavý roh Lipovského bránky. Už o niekoľko sekúnd neskôr mohol strelou z pravej strany pridať tretí košický gól Jánošík, stav sa však nezmenil. Košičania sa presného zásahu predsa len dočkali, keď presne minútu pred prvou sirénou šikovne tečoval Bicekovu strelu Lapšanský – 3:0.

Vstup do druhej tretiny vyšiel hosťom zo Skalice po tom, ako v 23. minúte Brendl strelou pod vrchnú žŕdku korigoval na rozdiel dvoch gólov – 3:1. O dve minúty neskôr predviedla trojica Bartoš, Spilar, Jenčík peknú kombinačnú akciu, ale posledný menovaný neprekonal Lipovského. Na opačnej strane pridal druhý presný zásah Skaličanov Dresler, ktorý v 27. minúte počas početnej výhody o jedného hráča napriahol od modrej čiary a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste – 3:2. V ďalšom priebehu mali opticky navrch domáci hráči, no skalický tím dobre bránil a vytláčal košických zakončovateľov z ideálnych streleckých pozícii, so zvyšnými početnými šancami si poradil Lipovský. V 35. minúte sa Bene ocitol v rozpätí niekoľkých sekúnd v dvoch zakončeniach, ale Melicherčík podržal svoje družstvo. Košičania sa dočkali štvrtého gólu v 38. minúte, keď Rachůnkovu prihrávku zužitkoval Bicek – 4:2. Ten istý hráč skóroval aj v presilovej hre sedem sekúnd pred koncom druhej dvadsaťminútovky – 5:2.

V 43. minúte mohol skalický odpor definitívne otupiť Kutálek, no trafil iba ľavú žŕdku Lipovského bránky. Blízko ku gólu bol v 51. minúte Sojčík, ale Lipovský si z jeho zakončením dokázal poradiť. Skalický brankár predviedol pohotovú lapačku pri zakončení Macejka aj o niekoľko sekúnd neskôr. V 54. minúte po faule Štrbáka na Bezúcha nariadil hlavný arbiter trestné strieľanie, ale Melicherčík po jeho realizácii neinkasoval tretí gól. Košičania sa vďaka víťazstvu nad Skalicou stali víťazmi základnej časti extraligy.

Hlasy trénerov

Peter Oremus, tréner Košíc: „Veľmi ma teší, že sme víťazstvom potvrdili prvé miesto v tabuľke po základnej časti. Za to patrí chlapcom veľká vďaka. V stretnutí boli lepšie, ale i horšie momenty, dôležité však bolo potvrdenie prvého miesta.“

Štefan Mega, tréner Skalice: „Vedeli sme, že to bude ťažké a naznačila to i prvá tretina, ktorú sme prehrali 0:3. Do druhej tretiny sme zmenili taktiku, hráči si plnili viac svoje úlohy a podarilo sa nám znížiť. Nevyšiel nám však záver druhej dvadsaťminútovky, inkasovali sme dva góly a v tretej tretine sa dohrávalo.“

HC Košice – HK 36 Hant Skalica 5:2 (3:0, 2:2, 0:0)

Góly: 6. Spilar (Bartoš, Macejko), 13. Lapšanský (Štrbák, Rachůnek), 19. Lapšanský (Bicek, Jánošík), 38. Bicek (Rachůnek, Lapšanský), 40. Bicek (Černák, Rachůnek) – 23. Brendl (Mráz, Bene), 27. Dresler (Brendl, Mráz)
Rozhodovali: Novák – M. Korba, Rovenský