Aktualizované Správy

Od policajnej razie v rómskej osade uplynulo 8 rokov: Teraz sa vláda ospravedlňuje

Ostro sledovaná kauza zásahu v Moldave nad Bodvou je na súde dlhé roky. Obžalovaní Rómovia sa len nedávno dočkali verdiktu, na ktorí čakali.

Ilustračný obrázok k článku Od policajnej razie v rómskej osade uplynulo 8 rokov: Teraz sa vláda ospravedlňuje
Zdroj: Facebook.com/Polícia Slovenskej republiky

Vláda sa v stredu (23. 6.) ospravedlnila za spôsob zásahu ozbrojených zložiek štátu v Moldave nad Bodvou v roku 2013 a súvisiace udalosti, ktoré viedli ku kriminalizovaniu poškodených. Zároveň sa ospravedlnila za krivdu a utrpenie, ktoré obetiam a ich rodinám spôsobilo zdĺhavé hľadanie pravdy.

Návrh predložili na rokovanie spoločne ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) a minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

„Je neprípustné, aby štát skrze ozbrojené a justičné zložky štátu namiesto sebareflexie kriminalizoval obete a zaobchádzal s nimi dlhé roky ako s páchateľmi, pričom štát týmto spôsobom svoju silu demonštroval na zraniteľnej a marginalizovanej skupine obyvateľov, ktorá má obmedzené praktické možnosti sa efektívne brániť a hájiť svoje práva a spoliehať sa tak často musí na mechanizmy občianskej spoločnosti," skonštatovala vlá­da.

Poučenie do budúcna

Ospravedlnenie vníma vláda nielen ako ľudské gesto smerom k poškodeným obetiam, ale aj ako záväzok štátu do budúcna vyvarovať sa podobným zlyhaniam a signál, že orgány vynucujúce právo majú úprimný záujem získať späť dôveru občianskej spoločnosti.

Kolíková považuje ospravedlnenie za správne. „Dôležité je, že je to rozhodnutie vlády. Vláda sa ospravedlnila s ohľadom na tie okolnosti, ktoré súvisia so zásahom v Moldave nad Bodvou. Je to dôležité gesto, ktoré vláda urobila smerom k obetiam,“ povedala po rokovaní vlády.

Aktuálne správy zo Slovenska

Symbolické gesto

Pre Rómov a Rómky je ospravedlnenie sa vlády silným symbolickým gestom. Uviedla to v stanovisku splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková. Pripomenula, že úrad žiadal o prešetrenie zákonnosti, legitimity a primeranosti zákroku už krátko po udalosti.

„Nie je to ešte definitívna bodka za týmto prípadom, keďže v jednom prípade proces pokračuje ďalej. Verím však, že v budúcnosti sa takéto prípady porušovania základných ľudských práv už nebudú opakovať,“ uzavrela Bučková.

Obžalovanou ale naďalej zostáva Irena M., u ktorej prokurátor žalobu nestiahol. Právny zástupca obžalovaných Roman Kvasnica nevie, prečo aj u nej prokurátor nepostupoval obdobným spôsobom ako u ostatných piatich.

„Pokiaľ nebudú oslobodení všetci šiesti obžalovaní, tak nebudeme spokojní a ten náš cieľ zatiaľ nie je splnený,“ uviedol po júnovom súdnom pojednávaní. Ako vtedy dodal, jeho klientka nevie čítať a písať, nevie po slovensky a viac menej ani po maďarsky a nemala ani prehľad, z čoho je vlastne obvinená.

Dlhoročný proces

Pri akcii 19. júna 2013 v rómskej osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou zasahovalo viac ako 60 policajtov. Šiesti Rómovia vypovedali, že ich bezdôvodne a brutálne bili. Podľa inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR, ktorá zásah preverovala, však policajti konali v súlade so zákonom.

Prokuratúra následne Rómov, pôvodne v pozícii poškodených, obžalovala z trestného činu. Tí vinu odmietali a celý proces vnímali ako nespravodlivý. Košický okresný súd v uplynulých týždňoch piatich obžalovaných Rómov oslobodil. Stalo sa tak po stanovisku Generálnej prokuratúry SR a prehodnotení skutkového stavu veci, ako aj po verdikte Európskeho súdu pre ľudské práva.

Foto: ilustračné

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM