Správy

Okolie pamätníka na Dargove začali opravovať. Odhalili nemilé prekvapenia, FOTO

Kraj investoval do opravy 220-tisíc eur. Upraviť sa má dlažba, schodisko aj blízke okolie.

Ilustračný obrázok k článku Okolie pamätníka na Dargove začali opravovať. Odhalili nemilé prekvapenia, FOTO
8
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Okolie Pamätníka oslobodenia a víťazstva na Dargove prechádza rekonštrukciou. Stav dlažby a schodiska je v horšom stave, než zhotoviteľ rekonštrukčných pác predpokladal.

Horšie ako čakali

Informoval o tom oblastný riaditeľ spoločnosti Metrostav pre Prešovský a Košický kraj Ján Sekerák. „Pri prvom otvorení to vyzeralo, že je to vo výrazne horšom stave, ako sme očakávali, ale počas prác sa to ustálilo a nie je to až také hrozné, ako to vyzeralo na začiatku. Ale je to v horšom stave, ako sme očakávali,“ priblížil Sekerák s tým, že znovu použiť sa bude dať približne 70 až 80 mramorových dlaždíc.

„Najväčším problémom budú schody a možno materiálovo, lebo teraz samotné dodávky sú v sklzoch,“ doplnil. O tom, či sa na schodisku obnoví dlažba alebo či budú schody riešené kamennými blokmi, má rozhodnúť projektant a investor.

Čo všetko opravia?

Súčasťou rekonštrukčných prác s celkovými rozpočtovými nákladmi vo výške 220-tisíc eur bez DPH financovaných z rozpočtu Košického samosprávneho kraja (KSK) je okrem obnovy dlažby, schodov a vstupu do Siene bojovej slávy aj vybudovanie odstavných plôch či úprava terénu a zelene. Práce sa začali koncom augusta a majú trvať celkovo šesť mesiacov.

Pamätník oslobodenia a víťazstva odhalený v roku 1955 pripomína oslobodenie východného Slovenska od nacizmu, v súčasnosti ho spravuje Centrum kultúry Košického kraja. Podľa KSK ide o najvýznamnejší pamätník v kraji, ktorý je mementom 22-tisíc padlých v bojoch za oslobodenie východného Slovenska na prelome rokov 1944 a 1945. V minulosti prešli rekonštrukciou súsošie aj expozícia v priľahlej Sieni bojovej slávy.

Pozrite si práce na okolí pamätníka v priloženej galérii.

Oprava dlažby okolo pamätníka na Dargove
8
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Udalosti na Slovensku

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM