Rôzne

Ako oslovíte dievča z Trnavy pri Laborci a muža z Bánoviec nad Ondavou?

Keď zo Zalužíc, tak Zalužičan. Niektoré obyvateľské mená z obcí v našom okrese si mnohí zjednodušujú. Pozrite, ktoré komolíte.

Ilustračný obrázok k článku Ako oslovíte dievča z Trnavy pri Laborci a muža z Bánoviec nad Ondavou?
Foto: Veronika Ondo Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Obyvateľské mená sú mená odvodené od názvov obcí a miest a pomenúvajúce ich obyvateľov a obyvateľky. Nad menami obyvateľov známych obcí v našom okrese sa mnohí už ani nezamýšľame. O to prekvapivejší môže byť potom pohľad na jednu zo základných kodifikačných príručiek slovenského jazyka.

Pravidlá slovenského pravopisu (PSP), azda najznámejší slovník z dielne našich jazykovedcov, totiž ukotvuje i pravidlá tvorenia obyvateľských mien. Vychádza pritom zo zoznamu názvov miest a obcí na Slovensku a pri každom názve uvádza príslušné obyvateľské meno v mužskom i ženskom rode a tiež príslušné prídavné meno.

V zozname sa nevyskytujú skrátené živé hovorové ani nárečové podoby, ktoré sa používajú v bežnom jazykovom úze.** No práve tie, podľa všetkého, v hovorovej reči používame najčastejšie**. Pozrite si zopár príkladov.

Jastrabie je len polovica názvu

Jastrabie ako ho poznajú Michalovčania nesie oficiálny názov Jastrabie pri Michalovciach. A na to netreba podľa PSP zabúdať ani pri tvorbe obyvateľských mien. Jastrabčan i Michalovsko­jastrabčan. Obyvateľ – Jastrabčanka i Michalovsko­jastrabčanka. V príslušnom prídavnom mene sa uvádza tvar jastrabský i michalovsko­jastrabský.

Súce dievky z Trnavy pri Laborci

Ako uvádzajú PSP, obyvateľa Trnavy pri Laborci by sme mali správne nazvať Trnavčan i Laboreckotrnav­čan, obyvateľku zase Trnavčanka i Laboreckotrnav­čanka. Prídavné meno odvodené od názvu obce je trnavský i laboreckotrnav­ský.

Správy z dedín

Obyvateľ Bánoviec nad Ondavou? Hotový jazykolam!

Dedinku Bánovce nad Ondavou môžeme nazvať nielen ako plnú Bánovčanov, ale i Ondavskobánov­čanov. Ak sa vám ešte jazyk nezamotal dosť, pridávame ešte aj obyvateľku, ktorú môžeme nazvať Bánovčanka i Ondavskobánov­čanka. A prídavné meno – nadýchnite sa – bánovský i ondavskobánovský.

Veľkí obyvatelia

Obec Veľké Raškovce naznačuje, že jej obyvatelia budú mať v príslušnom tvare pomenovanie veľkí. Jazykovedci sa s tým popasovali takto. Muž sa nazýva Veľkoraškovčan a žena Veľkoraškovčanka, prídavné meno je veľkoraškovský.

Remetskohámorčanka

Kúsok ďalej za Michalovcami sa pri lesoch nachádzajú krásne Remetské Hámre. Obyvateľom sa hovorí Remetskohámorčania. Obyvateľky ženského rodu sú tu zase Remetskohámorčanky. A ak niečo pochádza z obce je to remetskohámorské.

ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM