Rôzne

Cestovanie v našom okrese bude rýchlejšie: Autobusy na zavolanie aj expresná doprava

Cestujúcich prímestskou autobusovou dopravou čaká aj v našom okrese Michalovce viacero noviniek, ktoré zrýchlia a zefektívnia cestovanie autobusmi

Ilustračný obrázok k článku Cestovanie v našom okrese bude rýchlejšie: Autobusy na zavolanie aj expresná doprava
Zdroj: TASR

Košický samosprávny kraj (KSK) spúšťa od 15. decembra službu Autobusy na zavolanie. Pomôcť tak chce odľahlejším obciam Hažín, Koňuš, Kašov, Malá Tŕňa, Byšta, Vojka, Petrikovce, Bretka, Hincovce a Slančík.

Pozitívny efekt

Od tejto služby očakávame viacnásobne pozitívny efekt. Je to pomoc pre dotknuté obce mimo hlavnej trasy, no zároveň ušetríme peniaze kraju a čas tým cestujúcim, ktorí musia počas jazdy absolvovať zachádzku aj do dedín, kde nepristúpi žiaden pasažier. Ako jediný kraj na Slovensku budeme túto službu poskytovať v takomto veľkom rozsahu,“ vysvetlil predseda KSK Rastislav Trnka. Dodal, že v prípade, ak sa Autobusy na zavolanie osvedčia, kraj ich rozšíri aj do ďalších obcí.

Požiadavku na zachádzku bude musieť cestujúci nahlásiť dopravcovi telefonicky, a to minimálne 60 minút pred štartom autobusu. So spoločnosťou eurobus, a.s. bude možné dohodnúť autobus na zavolanie na telefónnom čísle 0915 752 224, z­achádzku autobusov ARRIVA Michalovce, a.s. si zas cestujúci môžu objednať na čísle 056 6880 353.

Nové spojenia

Kraj zlepšuje aj dopravnú obslužnosť počas voľných dní. Cez víkendy a štátne sviatky pridáva od 15. decembra 2019 štyri nové páry autobusových spojení medzi Košicami a Rožňavou. Vo viacerých prípadoch budú mať nadväznosť najmä v smeroch na Dobšinú a Tornaľu. Týmto opatrením reaguje kraj na pokles diaľkových spojov, ktoré dané úseky obsluhovali v minulosti. Táto situácia nastala po zavedení takzvaných vlakov zadarmo.

„V kombinácii s tzv. rodinným víkendovým cestovným, ktoré umožňuje cestovať na území Košického a Prešovského kraja každému členovi rodiny počas soboty, nedele a štátneho sviatku len za jednou euro bez ohľadu na precestovanú tarifnú vzdialenosť, vzniká cestujúcim veľmi výhodná možnosť návštevy turisticky atraktívnych destinácií v našom kraji,“ uviedol župan Trnka. Nové spoje nájdete zverejnené na www.cp.sk.

Zrýchlenie

V roku 2020 zrýchli Košický samosprávny kraj pravidelnú autobusovú dopravu o takmer 162 400 minút, čo znamená úsporu 2 710 prevádzkových hodín, rýchlejšie dopravné služby a najmä úsporu času cestujúcich. „Túto úsporu sme dosiahli zvýhodnením platieb cestovného bezhotovostnou čipovou kartou, ktoré sme v kraji zaviedli v auguste,“ dodal župan.

Ďalšie opatrenie na zrýchlenie autobusových spojov chystá kraj od 1. januára 2020. Minimálna suma na dobitie kreditu na kartu priamo u vodiča sa zvýši z 5 na 10 eur. Opatrenie zníži frekvenciu nákupov a čas státia autobusu na zastávke. Nižšie sumy si budú môcť cestujúci aj naďalej dobíjať na zákazníckych centrách dopravcov alebo cez e-shop prostredníctvom aplikácie UBIAN.

Expresné spoje

Ďalšie klasické prímestské spoje medzi Sobrancami a Košicami mení župa od 15. decembra 2019 za expresné. Prevádzkované budú autobusmi vysokého štandardu IVECO Magelys. Novinka sa týka spojov o 5.15 h zo Sobraniec s príchodom do Košíc o 6.55 h a z Košíc o 14.50 h s príchodom 16.23 h do Sobraniec.

Expresné autobusy majú zastávku iba v Michalovciach, v Sečovciach a v Hriadkach v prípade potreby. Cesta autobusom medzi Košicami a Sobrancami sa tak vďaka expresným spojom skráti v priemere o 15 minút.

Pozrite si aj FOTO zo slávnostného odovzdávania autobusov, ktoré sa uskutočnilo nedávno v Michalovciach.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

V okolí Michaloviec budú jazdiť nové autobusy: FOTO zo slávnostného odovzdávania
8
Galéria
Zdroj: TASR

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM