Veronika Ondo-Cholewová Správy

Cezhraničný projekt má na Zemplíne zatraktívniť okolie známych vínnych pivníc

Podporiť vinársku a kultúrnu turistiku má nový eurofondový projekt v obci Malý Horeš v okrese Trebišov.

Ilustračný obrázok k článku Cezhraničný projekt má na Zemplíne zatraktívniť okolie známych vínnych pivníc
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Ide o výstavbu areálu na poskytnutie spoločenských a vínno-turistických služieb pri historických tufových pivniciach v obci.

„Obsahom projektu je vytvorenie moderných kultivovaných priestorov pre milovníkov vína, pre návštevníkov a záujemcov o kultúru vo vidieckom štýle v tradičnom historickom prostredí,“ informoval riaditeľ Regionálnej rozvojovej agentúry Dolný Zemplín Pál Barta.

Gastroaltánok i pavilón

Ku kľúčovým prvkom projektu patrí premena prístupových poľných ciest a chodníkov k viac ako 300 pivniciam na spevnené cestné komunikácie a chodníky, ako aj výstavba gastroaltánku či pavilónu, ktorý bude prispôsobený k prírodnému prostrediu zalesneného kopca.

Celkové náklady sú rozpočtované v sume zhruba 519.000 eur, z toho príspevok obce tvorí päť percent, čiže takmer 26.000 eur. Projekt je realizovaný v rámci programu cezhraničnej spolupráce s maďarským partnerom, ktorým je obec Hercegkút.

Prečítajte si aj:

Vínny dom a dvor

Projekt má byť ukončený do konca novembra tohto roka.

Nadväzuje pritom na predchádzajúci projekt z rokov 2012 – 2014, keď obec vytvorila vínny dom a dvor so spoločenskými priestormi, ako aj chodník vedúci od takzvanej vínnej studne k historickým pivničným radom.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM