Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

Developerské snahy na Morskom oku: Toto je reakcia slovenských lesov

Informácie, že zníženie stupňa ochrany rezervácie Morské oko v rámci navrhovaného vyhlásenia prírodnej rezervácie Vihorlatský prales má viesť k developerským aktivitám, odmietajú i Lesy SR.

Ilustračný obrázok k článku Developerské snahy na Morskom oku: Toto je reakcia slovenských lesov
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Ako potvrdil hovorca štátneho podniku Pavel Machava, Lesy SR v žiadnom prípade neuvažujú nad zmenou charakteru územia neprimeranou výstavbou.

Zabrániť znečisťovaniu

„Naším cieľom je regulovanou infraštruktúrou – toalety, odpadkové koše, údržba náučného chodníka – zabrániť živelnému znečisťovaniu okolia a tak vytvoriť návštevníkom príjemné prostredie na rekreáciu,“ uviedol Machava s tým, že zmenou stupňa ochrany nedôjde k zníženiu ochrany prírody, ani k výstavbe nových objektov.

Neumožňuje to podľa neho ani samotný znížený, štvrtý stupeň ochrany prírody. Ako doplnil, zmena stupňa ochrany dovolí lepšiu starostlivosť o územie a existujúce stavby a tiež zvýšenie bezpečnosti a komfortu pre turistov.

Problém údržby

„Problémom starostlivosti o tieto objekty je skutočnosť, že na akékoľvek činnosti spojené s ich údržbou potrebujeme výnimky od príslušného orgánu ochrany prírody, ktorých vydanie nezriedka trvá aj niekoľko rokov,“ poukázal na komplikácie, ktoré údržba národnej kultúrnej pamiatky, kaštielika Morské oko a tiež ďalších už jestvujúcich stavieb, nachádzajúcich sa v blízkosti vodnej plochy, lesníkom prináša.

Dôvodom zníženia stupňa ochrany je preto podľa neho „zachovanie, prevádzka a údržba národnej kultúrnej pamiatky a ostatných existujúcich zariadení tak, aby poskytovali turistom základný servis“.

Veľa turistov

Poukázal pritom na skutočnosť, že lokalitu Morské oko navštevuje každoročne veľké množstvo turistov, ktorí si vyžadujú istú úroveň infraštruktúry vrátane odpadkových košov, informačných tabúľ či toalety, ktoré tam v súčasnosti chýbajú.

Voči návrhu envirorezortu vyhlásiť prírodnú rezerváciu Vihorlatský prales, ktorého súčasťou je zmena stupňa ochrany NPR Morské oko z piateho na štvrtý stupeň, sa postavilo Lesoochranárske združenie VLK.

Na podpísanie hromadnej pripomienky k medzirezortnému pripomienkovému konaniu, ktoré sa uskutoční v utorok 18. februára, vyzýva na sociálnej sieti. Envirorezort tvrdí, že novú výstavbu pri Morskom oku zakazuje zákon aj pravidlá UNESCO.

Fotografie z Morského oka nájdete aj nižšie.

FOTOGALÉRIA: Morské oko môže aj vás potešiť svojou krásou
30
Galéria
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM