Rôzne

Generálny prokurátor: Došlo k pomerne veľkému počtu pochybení vo veciach farmárov

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár uviedol, že z celkovo preskúmaných 36 spisov vo veciach farmárov boli zistené pochybenia v desiatich.

Ilustračný obrázok k článku Generálny prokurátor: Došlo k pomerne veľkému počtu pochybení vo veciach farmárov
Zdroj: TASR

Dodal, že v deviatich prípadoch dala Generálna prokuratúra (GP) SR pokyn na začatie trestného stíhania. Výsledky preskúmania trestných vecí týkajúcich sa samostatne hospodáriacich roľníkov predstavil generálny prokurátor Jaromír Čižnár v pondelok.

Z celkového počtu 36 preskúmavaných trestných spisov jeden preskúmala špeciálna prokuratúra. Čižnár uviedol, že pochybenia boli zistené pri desiatich prípadoch a doplnil, že je to pomerne veľký počet. Pri deviatich bol navyše daný pokyn na začatie trestného stíhania.

Čižnár priblížil, že 16 spisov z okresnej prokuratúry (OP) Michalovce bolo preskúmaných v prvej várke, dva z OP Košice I, v druhej várke 13 spisov z OP Michalovce a štyri spisy z OP Košice a okolie. Uviedol, že vo viacerých prípadoch bolo zistené nezákonné rozhodnutie policajta o odmietnutí trestnej veci a prokurátora, ktorý takéto rozhodnutie akceptoval. Dodal, že v týchto prípadoch išlo o podozrenia z trestného činu poškodzovania cudzích práv, nebezpečného vyhrážania alebo aj o envirokrimi­nalitu. Dozorovú právomoc vykonáva krajská prokuratúra v Trenčíne.

O tejto kontrole sa chce Čižnár v blízkej dobe rozprávať aj s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou (SNS). „Systém kontroly na PPA (Pôdohospodárska platobná agentúra – pozn. red.) je absolútne nepostačujúci, a to je chyba systémová,“ povedal generálny prokurátor. Uviedol, že sa pri systéme kontroly na PPA vytvára pre jednotlivcov prostredie, kde môžu rozhodovať svojvoľne.

Zároveň dodal, že je zvláštne, že sa pri jednotlivých projektoch opakujú rovnaké osoby. Podľa Čižnára sa tieto problémy netýkajú len východného Slovenska, ale začína to byť celé Slovensko. „V týchto krajoch tým policajtom, ktorí tam boli zainteresovaní, ľudia neveria, a ja sa im nečudujem,“ poznamenal Čižnár s tým, že keď si prokurátor nevšimne pochybenia policajta, vykonáva si dozor biedne.

Foto: archívne

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM