Rôzne

Inteligentná lavička v Michalovciach: Prinášame vám zaujímavé zistenia z jej prevádzky

Už dva mesiace inteligentná lavička slúži ľuďom v Michalovciach. A to nielen pre oddych a dobitie ľudskej energie. Prinášame vám zaujímavé zistenia z jej prevádzky.

Ilustračný obrázok k článku Inteligentná lavička v Michalovciach: Prinášame vám zaujímavé zistenia z jej prevádzky
Zdroj: Mesto Michalovce

Prostredníctvom inteligentnej lavičky v Michalovciach bolo počas dvoch mesiacov jej prevádzky využitých 697 USB nabíjaní a 473 bezdrôtových nabíjaní. Informovala o tom hovorkyňa michalovskej radnice Iveta Palečková s tým, že wifi pripojenie využilo či vyskúšalo 1580 používateľov.

Hybridná lavička

„Zo 60 dní svojho fungovania sa lavička dvakrát vypla z dôvodu daždivého počasia. Solárne panely naakumulovali celkom 10 377 kilowat­thodín (kWh) slnečnej energie, spotrebovaná energia bola 10 910 kWh,“ spresnila Palečková.

Hybridná lavička podľa jej slov využíva slnečnú energiu na svoju prevádzku, ako aj na vytvorenie zásob energie – napríklad pre prípad horšieho počasia.

Meria aj kvalitu ovzdušia

„Lavička umožňuje USB aj bezdrôtové nabíjanie smartfónov, slúži ako wifi pripojenie do siete internet, meria kvalitu ovzdušia, teplotu a vlhkosť vzduchu. Vyhodnocuje aj štatistické údaje o spotrebe, pripojení používateľov a prenesených dátach,“ dodala s tým, že podľa uvedených údajov kvalita vzduchu neklesla pod 95 percent.

Palečková uviedla, že sebestačná lavička so solárnymi panelmi, ktorá je umiestnená na Námestí slobody, sa však často stáva aj terčom vandalizmu.

Mesto Michalovce lavičku zakúpilo a inštalovalo v rámci projektu Sadni si a pripoj sa financovaného zo zdrojov Nadácie pre rozvoj miest a obcí vo výške 2000 eur. Mesto dofinancovalo jej zriadenie sumou 2500 eur.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Michaloviec a okolia.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM