Rôzne

Je rozhodnuté: Deti michalovských Rómov budú vychovávať gejovia

Britský Rodinný súd zamietol sťažnosť rómskych rodičov Sakajtovcov z Michaloviec, aby ich najmladších synov – dvojročného Samuela a štvorročného Juraja – vychovávali dvaja muži. Rodičom sa tak nepodarilo zabrániť adopcii svojich dvoch synov homosexuálnym párom vo Veľkej Británii.

Ilustračný obrázok k článku Je rozhodnuté: Deti michalovských Rómov budú vychovávať gejovia
Zdroj: Webnoviny.sk

Britské úrady pred dvomi rokmi odobrali Sakajtovcom štyri najmladšie deti pre údajné zanedbanie výchovy, záškoláctvo a z dôvodu ubližovania na zdraví otcom. Štyroch chlapcov už vtedy umiestnili do dvoch pestúnskych rodín.

Európsky súd je prikrátky

Sakajtovci sa v snahe o zrušenie definitívnej adopcie obrátili na Európsky súd pre ľudské práva, ten však nemá právomoc rušiť vnútroštátne rozhodnutia a môže rodine priznať len finančné odškodnenie.

Britské právne predpisy adopciu homosexuálnym párom pripúšťajú a pre Veľkú Britániu nejde o nič výnimočné. Okrem Veľkej Británie si homosexuálne páry alebo jednotlivci môžu adoptovať deti aj v Belgicku, Dánsku, Holandsku, vo Fínsku, na Islande, v Nemecku, Nórsku, Španielsku a vo Švédsku.

Slovensko rešpektuje rovnosť

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva zdôrazňuje, že rozhodujúcim hľadiskom pre úvahu o najvhodnejšej úprave výchovy maloletého dieťaťa ostáva vždy najlepší záujem dieťaťa a zabezpečenie najpriaznivejších podmienok pre jeho úspešný vývoj v uvedomelého občana.

Podľa strediska naša spoločnosť v duchu demokratických princípov rešpektuje slobodu a rovnosť všetkých ľudí v dôstojnosti i v právach, a preto nikoho nie je možné diskriminovať z dôvodu sexuálnej orientácie.

Adopčná politika alebo najlepší záujem dieťaťa sa tak nesmie posudzovať na základe sexuálnej orientácie. Stredisko zastáva názor, že efektivita výkonu rodičovských práv nie je primárne viazaná ani na pohlavie, ani na sexuálnu orientáciu, ale na osobnostné vlastnosti každého človeka, ktorý má dieťa v starostlivosti.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM