Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

Michaela Juhász má vášeň pre modrotlač: V michalovskej dedine žije svoj sen, FOTO

Mišena Juhász je mladá slovenská návrhárka. Venuje sa modrotlači vo svojej rodnej michalovskej dedinke.

Ilustračný obrázok k článku Michaela Juhász má vášeň pre modrotlač: V michalovskej dedine žije svoj sen, FOTO
10
Galéria
Zdroj: Mišena Juhász

Michaela Juhász je talentovaná východniarka, ktorá pochádza z Lastomíra pri Michalovciach. Práve tam pod jej rukami ožívajú naše tradície. Spoznali sme ju pod umeleckým menom Mišena Juhász.

Láska k tradíciam

V Lastomíre môžete objaviť Michaelu Juhász, ktorá tvorí umelecké diela z látky. Venuje sa navrhovaniu, šitiu a samotnej tvorbe, ktorá je jej originálnym rukopisom. Inšpirácie čerpá z ľudovej tématiky, páčia sa jej aj folklórne motívy,

„Ako slobodný umelec sa snažím realizovať v rámci vyštudovaného odboru módneho návrhárstva,“ hovorí Michaela. V roku 2015 totiž ukončila druhý stupeň štúdia Odevného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V kontakte so šitím je však už bola od malička.

Vášeň pre modrotlač

Michaela sa podľa jej slov primárne venuje navrhovaniu a realizácii odevov a doplnkov z modrotlače. Ako opisuje, modrotlač je remeselná technika farbenia a zdobenia látok, ktorá funguje na princípe nanášania papu (rezervy) na tie miesta bielej látky, ktoré po farbení v roztoku indiga chceme zachovať biele.

Po niekoľko násobnom ponáraní látky v indigu, odstránení papu a mangľovaní je látka pripravená na šitie. „V celom procese vyrábania modrotlačovej látky sa až na farbenie v indigu, ktorému sa venujú na Slovensku dvaja majstri, snažím byť samostatná. Od návrhu dizajnu ceruzkou a preklopenia do vektorov v počítači, cez nasvietenie sita až po sieťotlač, ktorej som sa aktuálne tiež začala venovať,“ opisuje proces.

Úspech aj za hranicami

Ako ďalej Michaela potvrdzuje, jej tvorba je zameraná hlavne na odevy z modrotlače.„Sú to spoločenské šaty, sukne, tričká, mikiny, ale aj kabelky, tašky a iné drobné doplnky. Náušnice pre dámy, kravaty, motýliky a manžetové gombíký pre pánov,“ dodáva Mišena, ktorá má veľkú vášeň pre modrotlač .

Talentovaná Michaela má za sebou niekoľko módnych prehliadok, výstav a prezentácii na Slovensku. Okrem iného aj kolektívne výstavy v mestách Londýn, Viedeň, Riga, či prezentáciu modrotlače na slovenskom veľvyslanectve v Štokholme.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Michaloviec a okolia

V Lastomíre pri Michalovciach takto tvorí Mišena Juhász
10
Galéria
Zdroj: Mišena Juhász
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM