Samospráva

Michalovce majú schválený rozpočet na rok 2018: Pozrite si, čo má mesto v pláne

Michalovce majú odklepnutý rozpočet na budúci rok vo výške 33,5 milióna eur. Dokument odobrili mestskí poslanci na svojom poslednom tohtoročnom zasadnutí.

Ilustračný obrázok k článku Michalovce majú schválený rozpočet na rok 2018: Pozrite si, čo má mesto v pláne
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Najväčší objem financií z celého rozpočtu, približne 14,38 milióna eur, poputuje do školstva. Mesto okrem bežných výdavkov plánuje aj niekoľko investičných akcií. Zrekonštruovať by chcelo Materskú školu (MŠ) na ulici S. H. Vajanského, ešte v tomto roku preto podalo žiadosť o nenávratný finančný príspevok (NFP). Celkové predpokladané náklady sú 717 637 eur.

Uchádza sa tiež o podporu pre päť projektov, ktorých cieľom je zlepšiť výučbu v odborných učebniach základných škôl (ZŠ). V areáli ZŠ na ulici T. J. Moussona chce zrealizovať výstavbu športového areálu, vyčlenilo preto financie na spracovanie projektovej dokumentácie.

Mesto zabezpečuje činnosť a prevádzku ôsmich MŠ, rovnako tak ZŠ, 16 školských jedální, ôsmich školských klubov detí, siedmich centier voľného času a jednej základnej umeleckej školy. Formou nenávratných dotácií podporuje aj dve pobočky vysokých škôl, ktoré využívajú mestské objekty.

Rekonštrukcie aj nové priechody

Na bežné opravy majetku vo vlastníctve mesta sú naplánované zdroje vo výške 546 000 eur. V rámci kapitálových výdavkov boli vyčlenené financie aj na obnovu tepelného hospodárstva. Aj v budúcom roku chce mesto pokračovať v rekonštrukcii ciest, chodníkov a sídliskových plôch na viacerých miestach. Na celý program, ktorý zahŕňa okrem iného aj opravu, údržbu či dopravné značenie, je vyčlenených takmer 1,96 milióna eur.

Z dôvodu zlepšenia bezpečnostnej situácie plánujú na Severnej ulici zriadiť nový priechod pre chodcov a chodník. Na ulici T. J. Moussona zas chcú zrealizovať ostrovček pre zriadenie parkovacích miest a autobusovú zastávku, druhý spomaľovací prah a nový priechod pre chodcov v kritickom priestore možných kolízií.

Mesto by chcelo z dotácií rekonštruovať kostolné námestie. Súvisí s tým aj riešenie dopravnej situácie križovatky ulíc Partizánska – Jána Hollého – Andreja Sládkoviča. V tejto súvislosti boli vyčlenené financie z rozpočtu na spracovanie projektovej dokumentácie. V rámci kapitálových výdavkov sú rozpočtované zdroje z NFP na regeneráciu medziblokových priestorov sídliska Západ vo výške 717 636 eur a výstavbu cyklotrasy centrálna mestská zóna – Biela hora vo výške 592 418 eur. „Cieľom mesta v budúcich rokoch je postupne na zrekonštruovaných sídliskách vybudovať nové detské ihriská,“ uvádza sa v dokumente s tým, že v kapitálových výdavkoch je na tieto aktivity vyčlenených 50 000 eur.

Na fungovanie miestnej televízie pôjde z rozpočtu 75 000 eur. Na prevádzku mestskej hromadnej dopravy poputuje, tak ako vlani, 430 000 eur. Samospráva chce tiež rozširovať systém GIS a back office mesta o chýbajúce agendy, na hardvér a softvér vyčlenili 40 000 eur.

Aj rozvoj športu

Samospráva podporí aj rozvoj športu sumou 2,15 milióna eur. Technické a záhradnícke služby zabezpečujú správu a údržbu šiestich športovísk. Zimný štadión ešte rekonštruujú, mesto v budúcom roku dočerpá na tieto účely úver vo výške 200 000 eur. V rozpočte sú vyčlenené finančné prostriedky na projektovú podporu mestského futbalového klubu a športových klubov. Cez grantový systém chcú pomôcť 40 subjektom. V rámci kultúry by takúto formu dotácie mohlo získať 25 žiadateľov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM