Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

Michalovská nemocnica s inováciou za takmer 1,3 milióna eur: Posilnia aj lekársky tím

Nemocnica v Michalovciach má ambíciu v blízkom čase spustiť program neurointervenčných operácií cievnych mozgových príhod. Predstavila nové medicínske centrum.

Ilustračný obrázok k článku Michalovská nemocnica s inováciou za takmer 1,3 milióna eur: Posilnia aj lekársky tím
11
Galéria
Zdroj: Svet zdravia

Nemocnica Svet zdravia Michalovce 6. 12. 2019 predstavila nové centrum intervenčnej angiológie. Jeho hlavnou súčasťou je nový špičkový biplanárny angiograf, ktorý zobrazuje cievy pod röntgenovou kontrolou a umožňuje tak realizovať moderné miniinvazívne endovaskulárne operačné zákroky.

Vyše 600 zákrokov

Angiologický operačný program spustila michalovská nemocnica v auguste 2018 a odvtedy zrealizovala vyše 600 operačných endovaskulárnych zákrokov primárne na tepnách dolných končatín. Dnes je už technologicky pripravená aj na neurointervencie cievnych mozgových príhod, na nevyhnutnú nepretržitú prevádzku potrebuje posilniť ešte lekársky tím v oblastiach neurochirugie a intervenčnej rádiológie.

Tento projekt bol spolufinancovaný z nenávratného finančného príspevku z Integrovaného regionálneho operačného programu Európskej únie a vyžiadal si celkové investície v hodnote takmer 1,3 milióna eur. Prvé operácie na novom pracovisku by sa mali uskutočniť na začiatku roka 2020.

Liečby

Nové pracovisko intervenčnej agiológie sa bude zameriavať na operačnú liečbu ischemických chorôb dolných a horných končatín, postihnutia tepien vnútrobrušných orgánov a aneuryzmy aorty. Pri vážnych úrazoch sa súčasne rozširujú kompetencie trauma tímu nemocnice aj o možnosť embolizačnej liečby životohrozujúceho krvácania.

„Vybudovanie nového pracoviska si vyžiadalo rozsiahle stavebné úpravy v novej budove nemocnice. Celkové náklady aj vrátane prístrojového vybavenia predstavujú sumu takmer 1,3 milióna eur. Prví pacienti by tu mali byť operovaní už začiatkom budúceho roka,“ zdôraznil Marián Haviernik, riaditeľ nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Ľubomír Špak

Výhodou biplanárneho angiografu Siemens ARTIS ZEE Bi-plane je možnosť zobrazenia ciev v dvoch rovinách v reálnom čase. Vďaka tomu sa znižuje spotreba kontrastnej látky a operátorovi umožňuje lepšiu orientáciu v cievnej anatómii.

„Nový prístroj dokonca prináša fúziu s CT nálezom pacienta, čo vedie k absolútnemu obmedzeniu kontrastnej látky. Je to ako najpokročilejšia 3D virtuálna realita zobrazujúca anatómiu ciev pacienta,“ doplnil MUDr. Ľubomír Špak, primár pracoviska intervenčnej angiológie.

Štandardná operácia prebieha iba v lokálnom umŕtvení a cez malý vpich sa do cievy zavádzajú inštrumenty (katétre), ktoré umožňujú túto cievy spriechodniť a obnoviť krvné zásobenie orgánov a končatín. Pacient je väčšinou počas operácie (v priemere trvá 60 minút) pri plnom vedomí a na druhý deň pripravený na návrat do aktívneho života.

Cievne mozgové príhody

Mozgové príhody a infarkt myokardu sú na Slovensku hlavnou príčinou úmrtí. Podľa Európskej komisie (EK) u nás pritom každých 45 minút zomrie na tieto ochorenia jeden človek vo veku do 70 rokov zbytočne. Cievne mozgové príhody zabíjajú a invalidizujú tisícky pacientov na celom Slovensko ročne.

Dostatok času a regionálna dostupnosť odbornej zdravotnej starostlivosti sú pre vyliečenie nevyhnutnou podmienkou. Pre najúčinnejšiu liečbu cievnej mozgovej príhody pomocou mechanickej trombektómie, čiže miniinvazívneho neurointervenčného zákroku, predstavuje časové okno iba 6 hodín. Ak sa podarí v tomto intervale od vzniku príhody zrealizovať tento zákrok, šanca na vyliečenia pacienta je oveľa vyššia.

„Michalovská nemocnica má jednoznačnú ambíciu sa zaradiť medzi národné koncové pracoviská, ktoré realizujú neurointervencie cievnych mozgových príhod v nepretržitej prevádzke. Technicky sme plne pripravení, potrebujeme posilniť ešte lekársky tím v oblastiach neurochirurgie a invazívnej rádiológie. Ak vezmeme do úvahy fakt, že dnes sa takéto pracoviská nachádzajú na východnom Slovensku iba v Košiciach, naše snaženie je primárne výbornou správou pre všetkých obyvateľov Dolného a Horného Zemplína,“ vysvetlil Vladimír Dvorový, generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Nemocnica Svet zdravia Michalovce má nové centrum intervenčnej angiológie
11
Galéria
Zdroj: Svet zdravia

Na hl. fotke: Ľubomír Špak, primár pracoviska intervenčnej angiológie

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM