Správy Rôzne

Na Senianskych rybníkoch privítali prvých zimných hostí

Počas víkendu pozorovali na Senianskych rybníkoch 61 vtáčích druhov. Prišlo viac ako sto ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Na Senianskych rybníkoch privítali prvých zimných hostí
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Počas prvého októbrového víkendu (2. – 3. 10.), v rámci Európskych dní vtáctva, pozorovali ornitológovia i široká verejnosť na Senianskych rybníkoch na rozhraní Michalovského a Sobraneckého okresu jesennú migráciu vtáctva. Z pozorovacej veže Ostrovik tu zaznamenali 61 vtáčích druhov a 12.875 jedincov, priblížil výsledok akcie Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko.

Doleteli zimní hostia

Zo „zaujímavostí“ Repel uviedol pozorovanie sokola lastovičiara, posledných chavkošov nočných, lyžičiara bieleho, bociana čierneho alebo oneskorenú volavku purpurovú.

„Zo zimných hostí privítali na Sennom prvú tohtoročnú pinku severskú, husi bieločelé a tundrové,“ doplnila za SOS/BirdLife Slovensko Zuzana Lackovičová.

Na podujatí v Sennom sa tento rok počas víkendu zúčastnilo viac ako 150 ľudí, čím ju Lackovičová ohodnotila ako najúspešnejšiu v rámci Slovenska.

Príroda

Obnova prírody

Ornitológovia z SOS/BirdLife Slovensko boli s odbornými výkladmi záujemcom počas víkendu k dispozícii aj v Trenčíne, na Hrušovskej zdrži a pri vodnej nádrži Bešeňová.

„Tohtoročnou témou Európskych dní vtáctva je poukázanie na potrebu obnovy prírody a ochrany a manažmentu biotopov, ktoré vtáky pri migrácií nevyhnutne potrebujú,“ ozrejmila Lackovičová. Jedným z takýchto biotopov sú mokrade, ktoré ornitológovia na Senianskych rybníkoch udržiavajú vďaka projektu LIFE IPORSEN.

Obrazom zo Senného
8
Galéria
Zdroj: Správa CHKO Vihorlat
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM