Správy Rôzne

V Sennom zachraňujú mokrade a vítajú jedného z prvých bocianov Afriky

Na Senianskych rybníkoch majú plné ruky práce. Spríjemňujú im to prvé návraty vtákov z teplých krajín.

Ilustračný obrázok k článku V Sennom zachraňujú mokrade a vítajú jedného z prvých bocianov Afriky
5
Galéria

Senianska pobočka Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Bir­dLife Slovensko zverejnila na svojej facebookovej stránke informácie o zachraňovaní mokradí.

U žeriavov

Ako uviedli zo Senného, pár dni stačili na to, aby sa dostatočne naplnili dve mokrade v lokalite U žeriavov, ktoré sú hniezdiskom divých husí, bučiaka veľkého, kačice chrapačky, či chriašťa bodkovaného.

„V pondelok sme preto celú prečerpávaciu zostavu presunuli na lokalitu "Sútok“, ktorú tvoria tri navzájom prepojené lokality. Za jeden deň sa naplnila lokalita Szomotor tó (Somotorské jazero), ako ju volajú miestni," doplnili BirdlLife Slovensko.

Prvé bociany z Afriky

Práve na spomínanom mieste hniezdi jediná kolónia beluší veľkých, volaviek purpurových a chavkošov nočných v Medzibodroží a to len vďaka čerpaniu vody. Teraz už voda prepojovacím kanálom preteká aj do mokrade, ktorú volajú Plytčiny 1, ktorá je hniezdiskom kalužiaka červenonohého, potápok malých a chriašťov malých.

„Prácu nám znepríjemňuje silný vietor, ale milú spoločnosť robí párik labutí veľkých, ktoré si na neďalekom odvodňovacom kanáli usilovne budujú hniezdo. Spoza okna karavanu, ktorý je nám útočiskom počas nepretržitých služieb pri čerpadle, sme tiež zahliadli jedného z prvých bocianov bielych vracajúcich sa z Afriky alebo kane močiarne, ktoré tiež migrujú ďalej na hniezdiská na severe,“ doplnili na záver zo Senného.

Obrazom zo Senianskych rybníkov: Ornitológom spríjemňuje práce i párik labutí
5
Galéria

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM