Rôzne

Toxický odpad zo Strážskeho zlikvidujú po 30 rokoch. Vláda schválila peniaze

Inšpektori našli v bývalej teplárni a ošipárni skorodované sudy a v nich najmenej 500 ton toxických látok. Situácia je viac ako vážna. Na odstránenie pohromy chýbali eurá.

Ilustračný obrázok k článku Toxický odpad zo Strážskeho zlikvidujú po 30 rokoch. Vláda schválila peniaze
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Vláda vyčlení na zabezpečenie prác v súvislosti s odstránením nebezpečného toxického odpadu polychlórovaných bifenylov (PCB) v Strážskom toľko prostriedkov, koľko je potrebné. Uistil o tom premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pred stredajším rokovaním vlády.

Okresný úrad v Prešove a v Košiciach vyhlásia v tejto súvislosti mimoriadnu situáciu. „Mám informáciu od pani ministerky vnútra Denisy Sakovej, že budeme mať v krátkom čase informáciu o tom, že štát bude na vlastné náklady premiestňovať sudy s látkami, ktoré znečisťujú okolie,“ uviedol premiér.

Zdôraznil, že pri rozsahu environmentálnych škôd budú musieť spolupracovať aj s Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR. „Teraz je kľúčové odviezť sudy, aby neznečisťovali ďalej podzemnú vodu,“ zdôraznil Pellegrini.

Čakáme na katastrofu?

O situácii, ktorú Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) zľahčuje, sme písali aj minulý rok.

Minister sa totiž dnes vyjadril, že situácia na východe Slovenska v prípade likvidácie stoviek ton toxického odpadu nie je tak vážna, že by spôsobila katastrofu. Poznamenal však, že čím skôr sa to odstráni, tým to bude lepšie.

Envirorezort podľa jeho šéfa situáciu v Strážskom nepodcenil. „Ak by sme šli podľa nášho zákona na odstránenie environmentálnych záťaží, bol by to zdĺhavejší proces. Rozhodli sme sa preto, že bude lepšie, ak to pôjde cez ministerstvo vnútra,“ uviedol Sólymos. Poznamenal, že na Slovensku sú firmy, ktoré majú skúsenosti s odstraňovaním PCB látok.

Uloženie stoviek ton toxických PCB látok v areáli bývalého Chemka Strážske nebolo oficiálne potvrdené desaťročia. Stalo sa tak až po tom, čo šla spoločnosť do likvidácie a priemyselný areál bol podrobený kontrole štátnych orgánov. Veľké množstvo skorodovaných sudov s týmto odpadom našiel v blízkosti areálu začiatkom minulého roka aj majiteľ susedných pozemkov.

V priestoroch areálu CRW susediaceho s priemyselným areálom v Strážskom sa následne začiatkom októbra uskutočnilo pracovné stretnutie, ktoré zhodnotilo vplyv poveternostných podmienok na uložené toxické látky a stupeň degradácie ich obalového materiálu. Výsledkom bol záväzok zúčastnených zástupcov štátnej správy vypracovať stanoviská, na základe ktorých sa mal určiť ďalší postup riešenia. Príslušné okresné úrady tiež zároveň stanovovali rozsah ekologickej záťaže v rámci svojich regiónov.

Čo je to PCB?

Polychlórované bifenyly – PCB, patria medzi syntetické organické chemické látky. Bežne sa používali ako izolačné kvapaliny v transformátoroch a kondenzátoch, ako atramentovaný roztok v bezuhlíkovom kopírovacom papieri. Ale aj ako mazadlá, brúsne oleje, lepidlá, tesnenia, nehorľavé látky v plastoch. Nachádzali sa aj v pesticídoch alebo asfalte.

Patria medzi karcinogéne látky a pri dlhodobom pôsobení môžu spôsobovať poruchy pečene, neurologické a vývojové zmeny či pigmentáciu pokožky. Predpokladá sa, že v Strážskom sa vyrobilo viac ako 21-tisíc ton PCB.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM