Ondrej Petričko Krimi

Pán Zemplína ostáva vo väzbe: Tvrdí, že je nevinný

Senát ŠTS uložil Mikulášovi Varehovi jedenásť rokov odňatia slobody za podvody s DPH. Obžalovaný už druhýkrát požiadal o prepustenie. Tvrdí, že je nevinný.

Ilustračný obrázok k článku Pán Zemplína ostáva vo väzbe: Tvrdí, že je nevinný
Zdroj: Webnoviny.sk

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici vo štvrtok zamietol žiadosť Mikuláša Varehu o prepustenie z väzby. Ide už o druhú žiadosť obžalovaného o prepustenie z väzby po vyhlásení rozsudku, ktorým senát ŠTS uložil Mikulášovi Varehovi jedenásť rokov odňatia slobody za podvody s DPH.

Dostal 11 rokov natvrdo

Známeho pána Zemplína senát ŠTS 18. apríla uznal za vinného zo spáchania pokračujúcich trestných činov skrátenia dane a poistného v súbehu s trestným činom neodvedenia dane z pridanej hodnoty vo veľkom rozsahu za fiktívne obchody s euroočkami a lykožrútmi.

Odsúdil ho na jedenásť rokov odňatia slobody nepodmienečne a peňažný trest stotisíc eur. Mikuláš V. sa voči rozsudku odvolal jeho prípadom sa ďalej bude zaoberať Najvyšší súd SR.

Obchody boli podľa súdu nereálne

Súd sa stotožnil s názorom prokurátora, že obchody so 414 miliónmi lykožrútov a 55 miliónmi euroočiek boli nereálne, ekonomicky neefektívne a nerentabilné. Obchody boli iba na papieri so snahou získať daňové výhody. Súd poukázal na to, že doklady predkladané na odpočet DPH a iné boli podvodné a nezodpovedali zákonu.

Sudca poukázal na skutočnosť, že Mikuláš Vareha vytvoril v rámci svojich firiem „daňový raj“, keďže ich zaťažoval DPH vo výške 16, maximálne 17 percent. V prípade lykožrútov súd nemal pochybnosti, že išlo o vymyslený obchod. Lykožrúty ako krmivo sa v medzifiremnom obchode spoločností zemplínskeho podnikateľa predávali za cenu diamantov, prípadne kaviáru.

Mikuláš Vareha na pojednávaní opakovane tvrdil, že je nevinný a podnikal legálne, v súlade so slovenskými zákonmi.

Foto: Webnoviny

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM