Rôzne

Rusíni slávia Vianoce: Čo nesmie chýbať na štedrovečernom stole?

Rusínske Vianoce, ktoré sa podľa juliánskeho kalendára slávia o 13 dní neskôr, sa viažu s mnohými tradíciami. Typická je najmä niekoľkochodová štedrá večera.

Ilustračný obrázok k článku Rusíni slávia Vianoce: Čo nesmie chýbať na štedrovečernom stole?
Zdroj: Svjatoslav Dohovič

Väčšina slovenských domácností má už Vianoce za sebou. Rusíni žijúci na Slovensku ich však slávia až dnes 6. januára. Aké tradície v tento deň dodržiavajú?

Niekoľko chodov

Štedrý deň sa podobá tomu, ktorý býva 24. decembra. Večera však pozostáva z 12 jedál, ktoré sú pôstne a jednoduché. Na stole nesmie chýbať cesnak a namiesto tradičných oplátok sa podáva chlieb s medom. Špecifikom je polievka zvaná slivčanka, ktorá sa robí zo sušených sliviek.

Okrem toho sa podáva mačanka z húb, rôzne druhy pirohov, kapustnica bez mäsa a klobásy a opekance s makom (bobaľky). Tradične sa varia aj prívarky z fazule a šošovice, ktoré symbolizujú hojnosť.

Bohoslužby

Najmä na vidieku sa dodržiava tradícia, že sa pod stôl položí slama a nohy stola sa omotajú reťazou, ktorá symbolizuje jednotu a pevnosť rodiny.

Po štedrovečernej večeri je najväčším sviatkom návšteva chrámu, kde sa koná Veľké povečerie. Obrady sú dlhé a trvajú niekoľko hodín. Tento rok je však pre pandémiu slávenie tohto sviatku iné, dôvodom je zákaz verejných bohoslužieb, ktorý platí až do 24. januára. V nasledujúci deň 7. januára je v pravoslávnej cirkvi veľký sviatok Narodenia Isusa Christosa (Ježiša Krista).

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM