Veronika Ondo-Cholewová Správy

Stanica v Michalovciach je pre utečencov dôležitým dopravným uzlom

Významnými dopravnými uzlami pre tých, ktorí smerujú z ukrajinských hraníc ďalej, prípadne do zahraničia, sa stali stanice v Košiciach a Michalovciach.

Ilustračný obrázok k článku Stanica v Michalovciach je pre utečencov dôležitým dopravným uzlom
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Kraj spustil na pomoc Ukrajine bezplatnú infolinku s číslom 0800 222 550. Župní dobrovoľníci poskytujú informácie vojnovým utečencom aj v piatich nonstop informačných stánkoch na hraničných priechodoch a na staniciach v Košiciach a Michalovciach.

Obyvateľom, ktorí na Slovensku hľadajú útočisko pred vojnou, už slúži Infolinka Košického samosprávneho kraja k pomoci pre Ukrajinu.

Bezplatné číslo 0800 222 550 je k dispozícii nepretržite 24 hodín denne.

Ak máte záujem stať sa dobrovoľníkom, viac info aj TU.

Autobusy, deti, utečenci,preklady

Obsluhujú ho dobrovoľníci z Dobrovoľníckeho centra Košického kraja, s ktorými sa volajúci dohovoria v slovenskom aj ukrajinskom jazyku. Linka slúži predovšetkým vojnovým utečencom.

Dozvedia sa tu viac o možnostiach ubytovania, dopravných spojeniach, humanitárnej pomoci či o podmienkach k udeleniu azylu alebo zabezpečení školskej dochádzky pre školopovinné deti. Linka je určená aj všetkým, ktorí majú záujem pomôcť vojnovým utečencom. Bezplatne ju poskytuje spoločnosť Slovak Telekom.

„Zo skúsenosti z našich humanitárnych a informačných stánkov vieme, že prichádzajúci sú do veľkej miery informačne dezorientovaní. Ako prvé potrebujú nasmerovať na ubytovanie, prípadne dopravné spojenie. Následne však prichádza množstvo nezodpovedaných otázok – kto má nárok na azyl, ako o neho požiadať, či majú vojnoví utečenci nárok na zdravotnú starostlivosť, prípadne zamestnanie alebo vzdelanie. Práve na tento účel by mala slúžiť naša infolinka. Verejnosť má k dispozícii aj e-mailovú adresu pomocukrajine@vucke.sk,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Na autobusových spojoch, ktoré sú súčasťou služieb u dopravcov eurobus a ARRIVA Michalovce platí nulové cestovné pre obyvateľov z Ukrajiny. Viac TU.

Vyšné Nemecké a Veľké Slemence

Prvotné informácie poskytujú krajskí dobrovoľníci v humanitárnych stanoch na hraničných priechodoch vo Vyšnom Nemeckom a Veľkých Slemencoch. Hneď po prekročení hranice tu získajú informácie o možnosti ubytovania či bezplatnej autobusovej doprave, ktorú z hraníc zabezpečuje Košický samosprávny kraj.

Významnými dopravnými uzlami pre tých, ktorí smerujú z ukrajinských hraníc ďalej, prípadne do zahraničia, sa stali stanice v Košiciach a Michalovciach.

V posledných dňoch je na nich väčší nápor, preto tam kraj zriadil tri informačné stánky, ktoré sú v nepretržitej prevádzke.

Infopoint v Michalovciach

„Od utorka 1. marca funguje infopoint na železničnej stanici v Košiciach a od dnešného dňa už pomáhajú aj ďalšie dva – na autobusovej stanici v Košiciach a na železničnej stanici v Michalovciach, ktorá sídli bezprostredne pri autobusovej stanici. Na týchto miestach pomáhame vojnovým utečencom zabezpečiť ubytovanie, vyhľadáme potrebné dopravné spojenie, taktiež pomáhame s kúpou cestovného lístka. Ďakujem všetkým dobrovoľníkom s dobrým srdcom, bez ktorých by informačné stánky ani infolinku nebolo možné zabezpečiť,“ dodal župan Trnka.

Prečítajte si aj:

ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM