Veronika Ondo-Cholewová Kultúra

Súbor Zemplín oslavuje 60. výročie: Sledujte, aké VIDEO folkloristi pripravili

Súbor Zemplín oslavuje významné jubileum, na scéne je už 60 rokov. Počas svojej existencie vychoval už 8 generácií tanečníkov, hudobníkov, či spevákov.

Ilustračný obrázok k článku Súbor Zemplín oslavuje 60. výročie: Sledujte, aké VIDEO folkloristi pripravili
Zdroj: FS Zemplín

Od svojho vzniku 10. decembra 1957 po súčasnosť sa folklórny súbor Zemplín natrvalo zapísal do kultúrneho povedomia Slovákov ako popredný predstaviteľ ľudového umenia všetkých slovenských regiónov, ale najmä regiónu Zemplína. Počas svojej existencie súbor vychoval osem generácií tanečníkov, hudobníkov, spevákov a choreografov. Oslavuje už 60 rokov na scéne.

Spája mladých

O vysokých umeleckých kvalitách FS Zemplín svedčí aj viac ako 2 850 vystúpení doma a 1 350 v zahraničí. Slovenskú republiku v podobe jej ľudovej kultúry FS Zemplín reprezentoval a jej umenie šíril už v 27 štátoch na piatich kontinentoch sveta. Súbor spája 60 rokov mládež, ktorá udržiava a dôstojne šíri tradičné národné umenie.

Ako dieťa v ňom začal tancovať aj súčasný umelecký pedagóg Miroslav Kisty, ktorý tvorí choreografie, réžie programov, produkciu pri predstaveniach a okrem toho sa nebojí chytiť ani náradia a priestory súboru zveľaďuje. „Láska k folklóru a k tancu začala niekedy v deviatom ročníku na základnej škole, keď som začal tancovať už v súbore Zemplín“ spomína si Miroslav Kisty.

Dodal, že jeho úlohou pedagóga je vychovávať a vzdelávať. „To sa snažím robiť ako najlepšie viem.“ Podľa jeho slov možno niekedy zvolí na to praktiky, ktoré sa niekomu nepáčia, ale po piatich rokoch vidí, že žiaci, ktorých vychoval sú slušní, kultúrni a dokonca aj vedia tancovať.

Známy michalovský folklórny súbor oslavuje krásne výročie: Takéto VIDEO urobil
1
Galéria

Záujem je veľký

V súbore Zemplín učia desiatky rokov ľudí nielen tancovať, ale aj vychovávajú mladú generáciu, ktorú formujú. Zaujímalo nás preto, či je v Michalovciach dosť nositeľov folklórnych tradícii. V súbore Zemplín majú vraj členov dosť, pretože záujem je veľký a oni sa snažia vyhovieť čo najväčšiemu počtu. „Nositeľ folklórnych tradícií je pre mňa človek, ktorý zachováva folklór v pôvodnej podobe, tak ako ho zažil ešte sám. Takýchto ľudí je už v meste málo,“ priznáva však M. Kisty.

Dodal, že formujú mladých ľudí k úcte k starším generáciám a k tomu, aby si uvedomili, že aj oni raz budú v ich veku. „Byť členom súboru neznamená len sa hýbať na hudbu, ale vedieť vychádzať v kolektíve s ľuďmi, rešpektovať ich a robiť kompromisy, byť dochvíľny a zodpovedný nie len k sebe, ale k všetkým, mať úctu ku krojom a k tradícii. Toto všetko sa členovia súboru naučia, a tak sa postupne formuje ich osobnosť.“

Video

60 rokov na scéne súbor oslávi sobotným galaprogramom v Michalovciach, v ktorom sa predstavia jeho členovia a spolu s nimi budete mať v programe možnosť vzhliadnuť aj osobnosti známe z mediálnej, ale aj kultúrnej oblasti, ktoré mali niekedy čosi spoločné s FS Zemplín. Pri tejto príležitosti folkloristi pripravili aj video, pozrieť si ho môžete v priloženej galérii.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Michaloviec a okolia

Foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM