Rôzne

Už ste ho videli? Vznikol klip k titulnej piesni filmu Loli Paradička, VIDEO

Rok pred dokončením filmu Loli Paradička chýbala autorom ústredná pieseň. Dnes je už všetko inak, chytľavá pieseň sa dočkala aj svojho videoklipu.

Zdroj: YouTube.com

V slovenských kinách sa film premieta od štvrtka 18.7., ten napísal a režíroval spisovateľ a scenárista Viťo Staviarsky spoločne so svojím starším synom Richardom. Režiséri hľadali medzi rómskymi a folklórnymi piesňami takú, ktorá by sa hodila do filmu a zároveň pomohla sfinalizovať niekoľko otvorených scén.

Preklad textu

Pesnička Loli Paradička sa vo filme objaví napokon v troch verziách a prepožičala mu tiež svoj chytľavý názov. Tvorcovia potrebovali v úvode zachytiť živelnosť jarmoku, prostredia, ktoré je neustále v pohybe, preto úvodné titulky filmu patria piesni Loli paradička, ktorú hrá na jarmoku rómska kapela. Muzikanti si takto na jarmokoch privyrábajú hraním pri stánkoch, či stoloch s občerstvením.

„Loli Paradička je chytľavá pesnička a zároveň vyvoláva otázku, čo tento názov znamená. Preklad jej textu znie: „Červená paradajka v záhrade, kto mi ju utrhne, toho budem," a to nám sadlo do filmu aj po dramaturgickej stránke. Naša hlavná hrdinka Veronka je ako z tejto pesničky. Zároveň táto pieseň celý príbeh prepája a objavuje sa v dôležitých momentoch,“ približuje výber skladby Rišo Staviarsky, ktorý je absolventom filmovej a televíznej réžie VŠMU v Bratislave.

Staviarski absolvovali 35 filmovacích dní, film vznikal viac ako štyri roky a bol robený ako nízkorozpočtový film. Jeho najväčšími devízami sú príbeh a kvalitné dialógy. Ocenili ho aj diváci na Art Film Feste, kde Loli Paradička získala Divácku cenu. Rišo Staviarsky verí, že ak má tvorca hudobný sluch a hudobné cítenie, budú znieť dobre aj dialógy. „Musíš mať v hlave tón, akým sa má veta povedať a potom to predviesť aj hercom. Tento spôsob sme využili aj pri tomto filme.“

Hudba zvyčajne tvorí veľkú časť filmu, niektorí tvorcovia však, naopak, dokážu pracovať s tichom. Staviarski sú muzikálni, film spolu s Rišom strihal aj jeho mladší brat Juraj z kapely Fúzy Múzy. Muzikálnosť sa snažili preniesť do svojej snímky. „Máme radi, keď má film v sebe rytmus a to nie len po hudobnej stránke. Aj hlášky, ktoré znejú vo filme nám museli rezať a byť vtipné aj pre nás, dúfali sme, že by sme to mohli potom preniesť aj na diváka," hovorí.

Fajnšmeker folklóru

Na hudbe k filmu spolupracovali Staviarski s Ľudovou Hudbou Štefana Cínu. K snímke vyjde rovnomenný soundtrack s desiatimi skladbami vrátane scénickej hudby. „Som fajnšmekrom folklóru, poznám ich dávno. Pripomenuli sa mi v Zem Spieva a keď som si to pozrel spätne, povedal som si, že sa nám hodia ako kapela do jednej scény. Neskôr to už nebola len jedna scéna, ale aj hudba do celého filmu. Patria medzi top folklórne zoskupenia sa Slovensku,“ dodal R. Staviarsky.

Nezabudnite si kliknúť a pozrieť i spomínaný videoklip.

redakciu informoval za tvorcov filmu PR manažér Edo Kopček

Hl. foto: youtube

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM