Veronika Ondo-Cholewová Správy

V Michalovciach máme jednu z NAJLEPŠÍCH škôl na Slovensku. Patrí medzi TOP 10

Michalovská škola je medzi najlepšími školami na Slovensku. O ktorej škole je reč?

Ilustračný obrázok k článku V Michalovciach máme jednu z NAJLEPŠÍCH škôl na Slovensku. Patrí medzi TOP 10
Zdroj: facebook.com/zsmoussona

Inštitút pre ekonomické a sociálne otázky (INEKO) zverejnil nový rebríček základných a stredných škôl podľa výsledkov žiakov. ZŠ T. J. Moussona sa umiestnila na 6. mieste.

Rebríček je podľa výkonu žiakov

„Aj napriek tomu, že bolo počas roku 2021 vyučovanie naďalej obmedzené a neuskutočnili sa celoplošné merania (Testovanie 5, Testovanie 9 ani písomné maturity), podarilo sa nám zozbierať dostatok nových údajov o výsledkoch žiakov a vďaka tomu prichádzame s novými rebríčkami,“ informujú analytici vo svojej tlačovej správe.

Pri hodnotení brali do úvahy tieto faktory: nezamestnanosť absolventov stredných škôl (absolventi 2020, ktorí nemali prácu v septembri 2021), mimoriadne výsledky žiakov (za minulý školský rok), využívanie digitálnych technológií pri vyučovaní (za školský rok 2019/2020), aktuálne údaje o počtoch učiteľov a žiakov (k 15. 9. 2020), ako aj údaje o financovaní škôl za rok 2019.

ZŠ Z. Moussona je škola s excelentnými výsledkami žiakov, ktorá skončila na 6. mieste.

Najhoršie školy

Rodičia by sa podľa nich mali škôl pýtať na ďalšie uplatnenie absolventov (v prijímaní na vyšší stupeň vzdelávania alebo pri vstupe na trh práce), aby získali presnejší obraz a rozhodli sa pre tú správnu školu.

„Dôležité sú aj informácie o účasti študentov na rôznych súťažiach, o technickom vybavení alebo o štruktúre predmetov.“

Okrem tých najlepších INEKO sleduje aj tie najhoršie školy. Aj v tomto prípade ide o výkon žiakov a nie o meranie kvality školy, hoci istá korelácia tam je.

Prečítajte si aj:

Najlepšie výsledky

Školy s najlepšími výsledkami navštevujú žiaci, ktorí dosahujú výborné výsledky v celonárodných testoch, sú úspešní v olympiádach a medzinárodných projektoch a v prípade stredných odborných škôl si po ich skončení ľahko nájdu prácu. Naopak, školy s najhoršími výsledkami dosahujú nízku úspešnosť v celonárodných testoch, olympiád ani medzinárodných projektov sa nezúčastňujú a ich absolventi končia často na úradoch práce,“ vysvetľujú analytici.

Zo Slovenska

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM