Správy

V Michalovciach zrevitalizujú park Kerta

Mesto s podporou eurofondov zrevitalizuje park v okolí Zemplínskeho múzea.

Ilustračný obrázok k článku V Michalovciach zrevitalizujú park Kerta
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Obnova parku zvaného Kerta je súčasťou spoločného cezhraničného projektu, kde partnerom je maďarské mesto Nové Mesto pod Šiatrom (Satoraljaújhely).

Ako informuje michalovská radnica na svojej stránke, projekt získal podporu bez krátenia rozpočtu v celkovej výške viac ako milión eur. Finančná podpora pôjde v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg Slovensko – Maďarsko.

„Prírodno-krajinársky park Kerta nutne potrebuje revitalizáciu zelene a drevín z kompozičného, ale aj zdravotného hľadiska, a zároveň pre zachovanie jeho významnej historickej hodnoty. Rovnako je to jediné miesto v meste, ktoré pre občanov predstavuje najrozľahlejší park pre oddych, prechádzky s deťmi a pobyt na čerstvom vzduchu,“ uviedlo mesto.

Kompletná revitalizácia

Pre zachovanie pamiatkových hodnôt parku bola navrhnutá jeho celková revitalizácia zameraná najmä na obnovu porastovej štruktúry, kompozície parku a ošetrenia väčšieho množstva drevín.

Kvôli výraznému úbytku kostrových drevín a zhoršeného zdravotne-biologického stavu súčasnej vegetácie je v projekte navrhnutá obnova periférneho porastového venca, a to od rieky Laborec, v juhovýchodnej časti parku a západnej časti od rodinných záhrad.

„Porastový veniec je nutné založiť z dôvodu ochrany pred veternými kalamitami, ale aj z hľadiska pohľadového členenia od okolitého prostredia. Vo vnútornej časti parku je navrhnutá výsadba porastovými skupinami, solitérmi a voľnými trávnatými plochami tak, aby bola zachovaná vyváženosť prírodno-krajinárskej kompozície,“ informovala radnica.

Park bez bariér

Projekt rieši aj úpravu existujúcich chodníkov, ich obnovu a debarierizáciu celého územia. Kvalitnejšie podložie chodníkov a následná úprava povrchu umožní pohyb aj návštevníkov s telesným postihnutím.

Na celom území parku pozdĺž chodníkov osadia nový imobiliár, lavičky a odpadkové koše, ktoré svojím vzhľadom zapadnú do historickej podoby parku. Celá komunikačná sieť chodníkov je vytvorená podľa historických podkladov.

Vybuduje sa aj nové verejné osvetlenie v celom parku, ktoré zabezpečí bezpečný pohyb aj v neskorších hodinách. V rámci prevencie voči vandalizmu a ochrany bude nainštalované aj vedenia na kamery, ktoré bude napojené na mestský kamerový systém.

Doplnkovým prvkom bude obnova altánku, ktorý bude osadený na mieste pozostatkov pôvodného altánku. Slúžiť bude aj ako priestor pre hudobné či divadelné podujatia.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM