Správy

V michalovskej nemocnici je hospitalizovaných 25 pacientov so žltačkou

Nepríjemné ochorenie úraduje. V Michalovskej nemocnici je momentálne hospitalizovaných 25 dospelých ľudí so žltačkou.

Ilustračný obrázok k článku V michalovskej nemocnici je hospitalizovaných 25 pacientov so žltačkou
Zdroj: TASR

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Michalovciach zaznamenal v poslednom období niekoľko prípadov vírusovej hepatitídy typu A. „V okrese Sobrance je šesť prípadov z jednej ulice,“ uviedla zástupkyňa regionálnej hygieničky Daniela Kniežová s tým, že v Michalovciach je výskyt rôzny, podobný tomu, ktorý zaznamenávajú počas roka.

Skončili na infekčnom

Pacienti sú momentálne hospitalizovaní na infekčnom oddelení v michalovskej nemocnici. V mieste výskytu žltačky bola vykonaná epidemiologická depistáž, to znamená, že sa zisťovala príčina, ktorá mohla spôsobiť tieto ochorenia. Rozhodnutím regionálneho hygienika bola vydaná verejná vyhláška. RÚVZ v nej nariaďuje občanom bývajúcim na Bernolákovej a Michalovskej ulici v Sobranciach, aby dodržiavali zásady osobnej hygieny a nepoužívali studňovú vodu na pitie a polievanie zeleniny do odvolania. Zároveň nariaďuje vykonať jej okamžitú a pravidelnú účinnú dezinfekciu.

Hovorca spoločnosti Svet zdravia Tomáš Kráľ potvrdil, že infekčné oddelenie michalovskej nemocnice v posledných letných týždňoch eviduje zvýšený výskyt vírusovej hepatitídy typu A v oblastiach miest Michalovce a Sobrance.

25 pacientov

„V tomto momente je v nemocnici hospitalizovaných 25 dospelých pacientov s touto diagnózou,“ vysvetlil. Priemerná dĺžka hospitalizácie je osem až desať dní. „V prípade, že by toto vírusové ochorenie nakazilo viac pacientov, nemocnica je pripravená rozšíriť kapacitu tohto oddelenia tak ako v minulosti,“ dodal s tým, že zatiaľ to nie je potrebné.

Žltačka je ochorenie, ktoré sa šíri kontaktom. Preto treba dbať hlavne na dodržiavanie osobnej hygieny. „Posledné výskumy dokazujú, že veľkým zdrojom bakteriálneho znečistenia sú rúčky na košíkoch v obchodných supermarketoch,“ uviedla Kniežová s tým, že aj po nákupoch je potrebné dodržiavať hygienu. Samozrejmosťou je umývanie ovocia a zeleniny. „Pokiaľ v okolí viete o niekom, kto má hepatitídu, treba sa vyhnúť kontaktu s takýmto človekom do doby odznenia infekčných príznakov,“ dodala.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM