Samospráva

Veľké plány mesta so Zlatým býkom: Mestská galéria a moderné turistické centrum

V Michalovciach by mala vzniknúť nová galéria. Pribudnúť by malo zaujímavé centrum. Čítajte viac.

Ilustračný obrázok k článku Veľké plány mesta so Zlatým býkom: Mestská galéria a moderné turistické centrum
Zdroj: Dnes24.sk

Mesto informovalo, že uspelo so svojím projektom s názvom Umením búrame hranice v programe cezhraničnej spolupráce 2014 – 2020 Hungary-Slovakia-Romania-Ukraine. V rokoch 2019 až 2021 sa podľa informácií od mesta zrekonštruuje národná kultúrna pamiatka Zlatý býk, v jeho priestoroch vznikne mestská galéria a moderné turistické informačné centrum.

Kultúrne pamiatky

Projekt pomôže podľa michalovskej samosprávy zachrániť národné kultúrne pamiatky Zlatý býk v meste Michalovce a Sovie hniezdo v meste Užhorod, prinavráti im zmysluplný obsah a funkciu. Mesto zverejnilo, že vďaka projektu budú vytvorené mestské galérie a profesionálne turistické informačné centrá európskeho štandardu.

„Rekonštrukcia budovy Zlatý býk obsahuje aj vybavenie a zariadenie priestorov, inštalovaný kamerový systém, galerijný systém, nábytok, ozvučenie, prezentačný systém a potrebné IKT vybavenie. Súčasťou projektu je množstvo sprievodných aktivít, ambíciou ktorých je zvýšiť návštevnosť galérií, vtiahnuť ľudí do kultúrneho diania inovatívnymi tvorivými formami, zvýšiť informovanosť o susedných regiónoch prostredníctvom smart aplikácií, tvorivých dielní, sympózií, ponúknuť prehľad komplexných služieb v oblasti cestovného ruchu v regiónoch Zemplín, Zemplén a Zakarpatie vo viacerých jazykových mutáciách,“ zverejnilo mesto.

Mobilná aplikácia

Po rekonštrukcii budovy Zlatý býk a vytvorení galérie a turistického informačného centra sa podľa michalovskej radnice v rámci projektu budú realizovať cezhraničné podujatia v oblasti umenia a kultúry.

„V nových priestoroch sa budú konať cezhraničné výstavy výtvarného a sochárskeho umenia, stretnú sa umelci zo zúčastnených krajín na maliarskych a sochárskych sympóziách, budú prebiehať cezhraničné Otvorené tvorivé dielne pre obyvateľov a návštevníkov regiónu, v ktorých lektori zo susednej krajiny predstavia kúsok svojej histórie, naučia záujemcov historické regionálne techniky a inovatívne výtvarné techniky,“ informovalo mesto o projekte.

Ďalej z mesta dodalo, že projekt prispeje aj k rozvoju inovatívnych informačných kanálov a produktov cestovného ruchu. Vznikne mobilná aplikácia na informovanie čo najširšieho počtu záujemcov o kultúrnom dianí, prostredníctvom ktorej budeme motivovať ľudí k tráveniu voľného času v galériách, na kultúrnych a turistických podujatiach.

Záchrana budovy

„Vytvoríme filmový dokument História a súčasnosť spoločného regiónu, ktorý pripomenie spoločnú históriu územia Zakarpatska v spoločnej Československej republike, mentalitu a zvyky ľudí v prihraničných regiónoch. Spracované a zdigitalizované budú vzácne záznamy z archívu Zemplínskeho múzea,“ radnica dodala, že vďaka projektu vzniknú turistickí sprievodcovia komplexných balíkov služieb – typové návrhy plánov výletov pre turistov s komplexnou ponukou služieb pre turistov Tipy na výlety.

Projekt, jeho zámery ako aj výsledky predstavi mesto v rámci viacerých informačných aktivít a tlačových konferencií hneď po podpise zmluvy s donorom.

„Veríme, že sa nám realizáciou projektu podarí zachrániť jednu z najkrajších budov v meste, dať jej zmysluplnú funkciu, preniesť trávenie voľného času z nákupných centier do galérií, vtiahnuť ľudí do kultúrneho diania inovatívnymi tvorivými a informačnými formami,“ zverejnilo mesto.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z MIchaloviec a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM