Monika Hanigovská Rôzne

Výnimočné rozlúčky s milovanými: Popol v koreňoch stromov i zvieracie cintoríny

Na všetkých sa spomína s láskou, no na Slovensku máme niekoľko cintorínov, ktoré sa predsa výrazne odlišujú.

Ilustračný obrázok k článku Výnimočné rozlúčky s milovanými: Popol v koreňoch stromov i zvieracie cintoríny
6
Galéria
Zdroj: Zuzana Matúšová , TASR/Roman Hanc , Miroslava Sliacka

Na Slovensku máme aj niekoľko zvieracích cintorínov, my sme konkrétne oslovili Cintorín domácich spoločenských zvierat v obci Rakovec nad Ondavou (okres Michalovce) a zvierací cintorín Nad Belou ležiaci v Košiciach.

Pri svätom dube

„Môžu tu byť pochované aj iné zvieratá, okrem hospodárskych,“ vysvetlil pre Dnes24 Vladimír Juhás, iniciátor takéhoto posledného odpočinku domácich miláčikov, ktorý nájdeme v Rakovci nad Ondavou.

Hrobové miesta označujú číslovaním a tí, čo na svoje zvieratá spomínajú si ich zdobia podľa vlastných úvah. „Sviečky a kytice môžete doniesť kedykoľvek,“ dozvedáme sa, pričom tu odpočívajú zvieratá z Košíc, Prešova, Svitu, Sniny či napríklad Michaloviec.

Práve počas Pamiatky zosnulých tu býva o čosi rušnejšie. „Na Dušičky chodí viac ľudí,“ vraví Juhás. Toto miesto umocňuje aj neďaleká majestátna a vzácna drevina, ktorou je dub letný.

Má vyše 550 rokov a domáci ho neprezývajú ináč ako svätý dub. „Svätý dub je druhým najstarším dubom na Slovensku a rastie asi 60 metrov od cintorína zvierat. Je to chránený strom,“ ozrejmil.

Od psa až po rybu

Ďalší zvierací cintorín nájdeme taktiež obklopený prírodou nad obcou Košická Belá. „Na našom cintoríne môžeme pochovávať domáce spoločenské zvieratá tak ako ich definuje Štátna veterinárska a potravinová správe SR a to – Spoločenské zviera je jedinec domestikovaného druhu psa, mačky, fretky alebo králika alebo jedinec druhu zaradeného medzi obojživelníky, plazy, hlodavce, okrasné ryby alebo vtáky vrátane ich kríženca,“ odpovedá nám Martin Petruš, ktorý za ním stojí.

Hrobové miesto je možné označiť po dohovore s majiteľom formou malého pomníka so spomienkovými údajmi zvieratka. No pozor, sviečky tu zapáliť nemôžete. „Nakoľko sa cintorín nachádza na lúke obklopenej lesným porastom, pálenie sviečok je zakázané,“ no dozvedáme sa, že môžeme spomínať nad jej elektronickým variantom a nie len to. „Hrobová výzdoba kyticou alebo vencom je možná,“ vysvetľuje nám ďalej.

„Súčasťou cintorína je aj altánok, kde majitelia zvieratka sa môžu s ním rozlúčiť,“ dozvedáme sa od Martina Petrušku.

Cintorín otvorili pre všetkých. „Máme tu pochovaného psíka z Michaloviec a aj z Tvrdošína,“ a podľa jeho slov sa záujem o takéto služby postupne rozrastá.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

FOTO: Pamiatku na milovaných uchovávane rôzne
6
Galéria
Zdroj: TASR/Roman Hanc
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM