Veronika Ondo-Cholewová Rôzne

Zaujímavá folklórna skupina z nášho mesta: Prestavujeme vám Mihaľovski ňevesti i beťare

V našom novom seriáli o folkloristoch z Michaloviec vám predstavujeme prvého zástupcu. Zoznámte sa bližšie so skupinou Mihaľovski ňevesti i beťare.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavá folklórna skupina z nášho mesta: Prestavujeme vám Mihaľovski ňevesti i beťare
14
Galéria
Zdroj: Mihaľovski ňevesti i beťare

Folklórna skupina Mihaľovski nevesti i beťare vznikla na jar v roku 2010 v Michalov­ciach. Funguje teda už 8 rokov. Vedúca skupiny Valéria Mitrová pre náš spravodajský portál prezradila mnoho zaujímavostí. Viac už nájdete v rozhovore s ňou.

Predstavte vašu folklórnu skupinu. Koľko máte členov, na čo sa zameriavate?

Naša skupina má momentálne 13 členov, z toho šesť chlapov, šesť žien a jedno 12-ročné dievča. Zameriavame sa na zvyky a tradície nášho regiónu Zemplín. Do programov zaraďujeme piesne regiónu Zemplín a Šariš, hovorené slovo -ľudové rozprávanie a trocha tanca

Kto a kedy založil folklórnu skupinu? Prečo taký názov?

Túto folklórnu skupinu založila Valéria Mitrová na jar v roku 2010, keď zhodnotila pôsobenie jej a ďalších žien po okolitých dedinách a rozhodla sa radšej prezentovať mesto, v ktorom žije. Najprv z jej úst padol názov Mihaľovski ňevesti, pretože sa stretávali len ženy. Asi po necelom roku sa do skupiny prihlásili aj muži, tak sa názov zmenil na Mihaľovski ňevesti i beťere.

Žijete folklórom aj v súkromí?

Folklórom žijeme od mladosti, keď sme boli poniektorí viac aktívni v tomto smere a pôsobili v rôznych skupinách už ako školáci. Následne zopár členov pôsobilo aj v skupinách Zalužičan, Soľanka, Laborec či Strážčan.

Spomeňte niektoré akcie, na ktorých vás ľudia mohli už vidieť.

Michalovčania nás môžu vidieť počas otvárania jarmokov a rôznych akcií pripravovaných mestom, Mestským kultúrnym strediskom, Zemplínskym osvetovým strediskom a Domom Matice slovenskej v Michalovciach. Veľa ľudí nás pozná z festivalu Na Zempliňe tak, ktorého sme organizátorom a tento rok by sa mal konať VIII. ročník.

Na čo je zameraný tento festival, ktorý organizujete?

Tento festival je konkrétne zameraný na zachovávanie tradícií a zvykov nášho regiónu. Verejnosť počas 7 rokov mala možnosť preniesť sa do histórie a zaspomínať na život a prácu našich predkov, konkrétne v pásmach: Fašiengi, Jarné chorovody, Spominaňe na Veľku noc, Stavaňe maja, Močeňe konope, Dožinki, Lupaňe kenderici, Čisceňe pasuľi, Verbovaňe regrutov, Kračun na valaľe, či Kovaňe mladej, Vešeľa i Kresciny a množstvo ďalších.

Máte nasledovníkov, ktorým by ste chceli folklórne tradície odovzdávať ďalej, prípadne rozšíriť súbor niekedy v budúcnosti?

Berieme ako povinnosť folkloristov odovzdávať mladšej generácií svoje skúsenosti. Preto už počas siedmeho ročníka festivalu Na Zempliňe tak, sme zapojili do programu aj naše vnúčatá a chceme v tom pokračovať.

Určite ste precestovali už viacero krajín. Na ktoré spomínate najradšej?

Tlieskali nám v Chorvátsku na festivale Spájame Európu 2013 a tam sa chystáme aj tento rok. Pravidelne vystupujeme na Ukrajine, kde máme aj podpísanú spoluprácu. Potom v Poľsku a v Maďarsku. Minulý rok sme naše tradície prezentovali aj na Morave v Českej republike a rozbiehame spoluprácu s Francúzskom. Doma sú to obce a mestá celého Slovenska.

Ktoré vystúpenia si ceníte najviac?

Veľmi sa nám páčilo na podujatí v Krompachoch, kde sme počas fašiangov zažili aj karneval na snehu a bohaté gurmánske ochutnávky zo zahraničia. Potešením pre našu skupinu bolo, aj keď sme získali pozvanie do Popradu, kde sme vítali svojim spevom cez 2000 účastníkov podujatia vysielaného RTVS pod názvom Integrácia pre všetkých ľudí. Ďalej si vážime účasť na festivale Východná 2015 a tešíme sa aj zo zahraničných vystúpení, kde môžme na medzinárodnej úrovni prezentovať mesto Michalovce a náš región.

Myslíte si, že folklór sa v súčasnosti dostáva viac do popredia?

Sme radi, že sa folklór čim viac dostáva do povedomia, aby sa naše nádherne pesničky a tiež zvyky a tradície zachovali pre tých, čo prídu po nás. Myslím, že každého človeka poteší, keď tu niečo po ňom ostane a pravdu povediac, kde je folklór, tam je láska.

Aké máte plány do budúcna, čo vás najbližšie čaká?

Máme aj plány do budúcna ako každá folklórna skupina či súbor a to čo najviac prezentovať svoje umenie a radi by sme v blízkej budúcnosti nahrali druhý CD nosič. Prvý sme krstili počas tretieho ročníka festivalu Na Zempliňe tak, ktorého „krsnou mamou“ bola Hanka Servická, pod názvom Dolu tym Laborcom. Pre ten druhý by sa možno ujal názov „…u tej kerce šumňe hraju“.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Michaloviec a okolia

FOTOGALÉRIA: Spoznajte folklórnu skupinu Mihaľovski ňevesti i beťare
14
Galéria
Zdroj: Mihaľovski ňevesti i beťare
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM