Ondrej Petričko Rôzne

Zemplínska šírava nie je len rekreačnou oblasťou: Má aj iný dôležitý medzinárodný význam

Zemplínska šírava je obľúbeným miestom rekreácie ľudí z celého východu Slovenska. Táto rekreačná oblasť je však v prvom rade priehrada s dôležitým medzinárodným významom a dopadom aj na Maďarsko.

Ilustračný obrázok k článku Zemplínska šírava nie je len rekreačnou oblasťou: Má aj iný dôležitý medzinárodný význam
Foto: Ondrej Petričko / Zdroj: Dnes24.sk

Priehrada Zemplínska šírava je známa hlavne rekreačnými možnosťami. Jej prvotná funkcia je však iná. V tejto súvislosti má dokonca medzinárodný význam. „V súčasnosti plní Zemplínska šírava významnú funkciu v oblasti protipovodňovej ochrany. V súčinnosti s poldrom Beša výraznou mierou prispieva k protipovodňovej ochrane Východoslovenskej nížiny s dopadom aj na Maďarsko. Na základe bilaterálnej medzinárodnej dohody je potrebné dodržiavať maximálny dohodnutý povodňový prietok v hraničnom profile medzi oboma krajinami,“ uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno.

Slúži aj elektrárni

Nádrž je napájaná prevažne vodou z rieky Laborec cez prívodný kanál, ďalej ju zásobujú potoky hornej časti povodia Čiernej vody – Turanský, Viniansky, Kalužský, Klokočovský, Myslina, Kusínsky, Jovsanský a Porubský. Zachytávanie vody je prevenciou pred povodňami, no priehrada slúži aj energetikom. „V závislosti od potreby Elektrárne Vojany naďalej zabezpečuje nadlepšovanie prietokov Laborca v profile Vojany pre chladenie blokov elektrárne,“ vysvetlil Krno.

Zemplínska šírava je známou turistickou destináciou. Na jej brehoch sa nachádza sedem rekreačných stredísk – Biela hora, Hôrka, Medvedia hora, Kaluža, Kamenec, Klokočov a Paľkov, medzi ktorými premáva v sezóne výletná loď. Počas leta sa v nich konajú rôzne kultúrne a športové podujatia. Priehradu majú v obľube rekreanti, ale aj turisti, vďaka neďalekému pohoriu Vihorlat. Zvyknú sa tu však zastavovať aj milovníci dobrého vína. Prvé písomné zmienky o miestnej vinohradníckej tradícii pochádzajú z 13. storočia.

Dôležitá je aj pre vtáctvo

„Východná časť Zemplínskej šíravy, približne pätina jej plochy, je zároveň chránenou ornitologickou rezerváciou. Žije tu takmer sto druhov vodného vtáctva, z ktorých mnohé patria medzi vzácne a ohrozené druhy. Tiež je tu možné naraziť na ojedinelý druh vodnej korytnačky, ktorá je zákonom chránená,“ doplnil Krno.

Zemplínska šírava, ktorú niektorí nazývajú aj východoslovenským morom, je 12. najväčšia jazerná plocha v Európe. Vybudovaná bola za účelom protipovodňovej ochrany v 60. rokoch minulého storočia. Má najväčší retenčný objem a 2. najväčšiu zátopovú plochu z vodných nádrží na Slovensku. Vodná plocha je dlhá maximálne 11 kilometrov a široká štyri kilometre. Hladina šíravy dosahuje na najhlbšom mieste výšku 14 metrov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM