Zuzana Ročeňová Iné športy

Zimný zraz michalovských turistov: Od vôd Zemplínskeho mora až k Bielej hore...

Najstarší michalovský Klub slovenských turistov Turista zorganizoval už tridsiaty druhý ročník zimného zrazu. Začiatočné kroky smerovali k vodám Zemplínskej šíravy a odtiaľ až k lesoparku Biela hora. Od výletu ich neodradilo ani chladné počasie a sadajúca hmla.

Ilustračný obrázok k článku Zimný zraz michalovských turistov: Od vôd Zemplínskeho mora až k Bielej hore...
Zdroj: Dnes24.sk

Po minuloročnom úspechu túry, v rámci zimného zrazu, sa organizátori najstaršieho michalovského Klubu slovenských turistov Turista rozhodli tento výlet zopakovať.

Kráčať začali samozrejme ako už býva zvykom v hojnom počte a na čele s jedným z najmladších členov Adamom. Pohli sa od „sobranského“ mosta v Michalovciach. Od Psychiatrickej nemocnice pokračovali po pravom brehu hrádze, ale tento raz už po Zalužickom kanáli odvádzajúcom v tomto období pomerne dosť plytké a nezamrznuté vody Zemplínskej šíravy do Laborca.

Zemplínske more

Dôkazom o prítomnosti bobrov bolo niekoľko oproti minulosti podstatne menej ohlodaných príbrežných stromov. Na hrádzi takzvaného „výpustu“ pozorovali zopár čajok a iné vodné vtáctvo, ale aj prebúdzajúce sa bahniatka. Nábrežím došli až k Šíravskému kanálu k vpustu, ktorým priteká voda do Zemplínskeho mora.

,,Výstavba Zemplínskej šíravy sa uskutočnila v prvej polovici šesťdesiatych rokov. Pôvodne bola postavená kvôli ochrane pred povodňami, ale aj pre zabezpečenie chladenia tepelnej elektrárne Vojany. Len pár mesiacov po napúšťaní vodou začala slúžiť aj rekreačno – športovým aktivitám, či ako rezervácia pre vtáky,“ vysvetľuje Anton Hasák, predseda KST Turista Michalovce.

Lesopark Biela hora

Vracajúc sa k domovu cez „starú viňanskú cestu“ ešte krátka zastávka v bývalom lesoparku Biela hora, teraz v hospodárskom lese, neunikol ich pozornosti pomerne masívny výrub zelených pľúc mesta.

,,Druhá tohtoročná „zimná“ túra dobre padla po dlhšom sviatočnom ničnerobení, hoci počasie jej nie veľmi prialo. Sprevádzala nás hmla, teplota okolo 3ºC a ani slniečko sa neukázalo,“ zhodnotil Anton Hasák.

Zimný zraz michalovských turistov.Od vôd Zemplínskeho mora až k Bielej hore!
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM