Správy

Primátori Prešova a Košíc sa zhodli: Do Bratislavy to bude bližšie a TOTO nás trápi najviac

Na stretnutí zazneli aj návrhy na vzájomnú spoluprácu a výmenu skúseností v oblasti riadenia krajských miest a zvládania energetickej a finančnej krízy.

Ilustračný obrázok k článku Primátori Prešova a Košíc sa zhodli: Do Bratislavy to bude bližšie a TOTO nás trápi najviac
Zdroj: TASR/Veronika Mihaliková, TASR/František Iván

Na spoločnej stratégii pri realizovaní požiadaviek smerujúcich k vláde SR, na zlepšení integrácie a kvality medzimestskej hromadnej dopravy a na presadzovaní spoločných záujmov vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) sa dohodli primátori Košíc a Prešova Jaroslav Polaček a František Oľha.

Na stretnutí v Košiciach zazneli aj návrhy na vzájomnú spoluprácu a výmenu skúseností v oblasti riadenia krajských miest a zvládania energetickej a finančnej krízy. Informoval o tom košický magistrát.

Efektívnejšie riešenia

„Chcem lepšiu medzimestskú hromadnú dopravu pre verejnosť a zjednodušiť spojenie oboch miest. Záleží nám tiež na zjednotení taríf jednotlivých dopravcov,“ povedal Polaček.

Ďalšou témou stretnutia bola vzájomná výmena skúseností v oblasti riadenia.

„Dôležité pre nás bolo, že sa na stretnutí zúčastnili z našej strany prednosta mestského úradu Viliam Sopko a zo strany Košíc riaditeľ Magistrátu mesta Košice Marcel Čop. Vzájomne si vieme vymeniť skúseností a oprieť sa o riešenia, ktoré sú pri riadení miest lepšie a efektívnejšie,“ uviedol prešovský primátor.

V rámci vzájomnej spolupráce prichádza do úvahy, že si mestá budú „požičiavať“ odborníkov z kľúčových oddelení a referátov. Blízkosť oboch miest podľa magistrátu znamená pre primátorov podobné problémy.

Budú počúvať?

„Zaoberali sme sa tiež tým, čo aktuálne trápi naše mestá, a to energetickou krízou, rozpočtom a financiami,“ konštatoval Sopko. Pri rokovaniach s vládou sú preto pripravení prijať spoločnú stratégiu.

„Prešov a Košice to budú mať spoločne do Bratislavy o niečo bližšie. Ak sa druhé a tretie najväčšie mestá na Slovensku zjednotia v stratégii vyjednávania so štátom, verím, že nás budú v Bratislave počúvať o čosi pozornejšie,“ dodal Polaček.

To isté platí aj pri rokovaniach s VVS, kde majú obe krajské mestá najvýraznejšie akcionárske podiely. Oboch primátorov pritom trápi vysoká cena vody pre obyvateľov, konštatoval magistrát.

foto: archívne

Viac správ z východu SR:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM