Peter Simon Krimi

Alarmujúce čísla z Rožňavy: Niektorí vodiči v aute stále nemajú autolekárničku a väčšina nevie poskytnúť prvú pomoc!

Bezpečné letné prázdniny je názov preventívnych aktivít, ktoré realizujú policajti oddelení prevencie jednotlivých okresných riaditeľstiev PZ v pôsobnosti Košického kraja počas letných prázdninových dní. Jedna taká akcia sa uskutočnila nedávno aj v našom meste!

Ilustračný obrázok k článku Alarmujúce čísla z Rožňavy: Niektorí vodiči v aute stále nemajú autolekárničku a väčšina nevie poskytnúť prvú pomoc!
Zdroj: Policajný zbor SR

Ako nás informovala hovorkyňa polície Jana Mésarová, počas tohto týždňa (od 6. do 10. júla) prebiehala na cestách Košického kraja dopravno-preventívna akcia v spolupráci so zástupcami Slovenského Červeného kríža, ktorá bola zameraná na kontrolu obsahu autolekárničiek a preverenie úrovne vedomostí vodičov z poskytovania prvej pomoci v súvislosti s cestnou premávkou. „Tak ako po po minulé roky, aj v tomto roku cieľom bolo predchádzať a eliminovať počet obetí v cestnej premávke a zároveň poučiť vodičov o dôležitosti správneho vybavenia auto lekárničiek a znalosti aspoň základných elementárnych vedomostí z poskytnutia prvej pomoci,“ dodala Mésarová.

Ako pokračovala, počas tejto akcie bolo skontrolovaných celkom 236 vodičov, z ktorých 162 mali auto lekárničky v poriadku. „Asi jedna tretina vodičov (74) nedbá o svoje lekárničky a je alarmujúce, že 25 vodičov ich vo svojich vozidlách nemalo vôbec,“ informuje Jana Mésarová.

Skúsenosť svedčí o tom, že úroveň znalostí vodičov z poskytovania prvej pomoci je nižšia ako 50 percent. Totiž zo 160 zastavených vodičov až 100 z nich nevedelo poskytnúť prvú pomoc a nedokázalo by pomôcť v kritickom okamihu inému človeku. U 60 vodičov boli znalosti na dobrej úrovni.

Zistili sme, že v Rožňave bolo preverených trinásť vodičov. 10 vodičov malo kompletne vybavené lekárničky. Dvaja nosili vo vozidle lekárničky s nepoužiteľným obsahom a u jedného vodiča lekárnička chýbala. Na akcii sa kontrolovalo aj poskytnutie prvej predlekárskej pomoci. „Vodiči priamo pred vozidlom vykonávali resuscitáciu. Štyria ju poskytli správne a 8 vodičov nesprávne. Jeden šofér odmietol poskytnúť prvú pomoc,“ informovala Michaela Letanovská z Červeného kríža v Rožňave.

Foto: ilustračné

Zdroj: Policajný zbor SR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM