Peter Simon Správy

Fakty o Krásnej Hôrke: Koľko išlo na opravy? FOTO z vnútra

Národnú kultúrnu pamiatku hrad Krásna Hôrka zachvátil pred piatimi rokmi, 10. marca 2012, veľký požiar. Čo presne nasledovalo potom?

Ilustračný obrázok k článku Fakty o Krásnej Hôrke: Koľko išlo na opravy? FOTO z vnútra
86
Galéria
Zdroj: TASR

Hrad Krásna Hôrka bol postavený v 13. storočí. Jeho zemepánmi boli Bebekovci, šľachtický rod, ktorý ovplyvňoval históriu regiónu do roku 1556, respektíve 1557. Po nich na Krásnu Hôrku prišli Andrássyovci, ktorí písali jeho históriu až do roku 1944. Hrad je dnes súčasťou Slovenského národného múzea (SNM) v Múzeu Betliar. Stála hradná expozícia prezentuje staviteľstvo od 13. do 18. storočia a informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahujú cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy.

Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Zasahovalo množstvo hasičov

Zničujúci požiar vznikol približne o 13:30 hod., keď sa dvaja chlapci pokúšali zapáliť si cigaretu a spôsobili pritom požiar trávnatého porastu hradného kopca. Oheň sa preniesol aj na samotný hrad. Na mieste zasahovalo 47 policajtov z jednotlivých zložiek Policajného zboru (PZ) a dva služobné psy. Zasahoval aj vrtuľník letky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (SR) a 84 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) s dobrovoľníkmi. Požiar lokalizovali o 15:30 hod. a zásah policajtov bol ukončený o 21:00 hod.

Tisíce zbierok

V čase požiaru bolo na hrade Krásna Hôrka umiestnených 4229 zbierkových predmetov (vrátane tých v depozitároch). Pri požiari bolo poškodených a zničených 352 z nich. Oheň zničil aj časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade. Podarilo sa zachrániť 90 percent zbierok. Časť z nich bola uložená v depozitoch Múzea Betliar a časť v priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach.

Rekonštrukcia začalo v roku 2012

Oficiálna rekonštrukcia objektov poškodených marcovým požiarom sa začala v októbri 2012. V súčasnosti sú ukončené dve etapy rekonštrukcie hradu. V rámci prvej etapy obnovy sa zachraňovali muzeálne zbierky a predmety a mapoval sa rozsah vzniknutých škôd. V rámci druhej etapy obnovy bola urobená demontáž strešných konštrukcií havarijného prestrešenia hradu. Tretia, najrozsiahlejšia etapa je vo fáze prípravy projektov a projektovej dokumentácie.

Milióny eur na opravu

Peniaze na obnovu hradu pochádzajú z poistenia a okrem iného aj z verejnej zbierky. Sumu 1000 eur poslal folklórny súbor Krásna Hôrka, ktorý vznikol v japonskom Tokiu v roku 1993. Jeho členovia sú Japonci, ktorí sa zaujímajú o slovenskú ľudovú kultúru. SNM k marcu 2016 vynaložilo na rekonštrukciu hradu Krásna Hôrka a reštaurovanie vybraných zničených zbierkových predmetov 4.550.139,77 eura z poistného plnenia a 16.704 eur z verejnej zbierky.

Obnova hradu Krásna Hôrka sa dostala do programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky z 13. apríla 2016 s tým, že vláda finančne zabezpečí obnovu hradu. Téme rekonštrukcie hradu sa venovala vláda na svojom výjazdovom rokovaní 14. septembra 2016 v Rožňave.

Obrazom: Interiér hradu Krásna Hôrka
86
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM