Peter Simon Správy

FOTO: Rožňavská historická stavba onedlho v novom šate: Zvonica prechádza rekonštrukciou

Ľady sa pohli. Známy objekt v centre Rožňavy je v rukách odborníkov. Čo sa deje? Pozrite si veľkú galériu fotiek.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Rožňavská historická stavba onedlho v novom šate: Zvonica prechádza rekonštrukciou
34
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

V Rožňave opäť prebieha rekonštrukcia známeho objektu. Po historickej strážnej veži v centre mesta sa teraz vynovuje zvonica Katedrály Nanebovzatia Panny Márie.

Práce prebiehajú už niekoľko dní. To potvrdil aj riaditeľ diecéznej správy, Roman Oros. Ako sme zistili, strecha sa už namaľovala a práce postupujú smerom dole. Reštaurátori okolie stavby ohradili a natiahli laná, ktoré im pomáhajú pri výškových realizáciách obnovy.

Zvonica je Rožňavčanom dobre známa. Už niekoľko rokov budila dojem neudržiavaného objektu. Zub času sa poriadne vyšantil aj tu, čoho dôkazom sú aj naše zábery v galérii. Okrem opadanej omietky si to odniesli aj okolité murivá. Už dlhšie sa obyvatelia nášho mesta stretávali aj s výstražnou tabulou, upozorňujúcou, aby vodiči svoje vozidlá neparkovali v tesnej blízkosti zvonice, keďže omietka môže padnúť aj z poriadnej výšky a tým vážne auto poškodiť.

Teraz však nastala zmena. Po ukončení prác bude desiatky metrov vysoká zvonica opäť lákadlom pre oči miestnych i turistov.

Zaujímavosťou je, že samotný kostol bol pôvodne bez veže, mal iba malú strešnú vežičku, ktorá však bola, ako uvádzajú historické dokumenty, zasiahnutá bleskom a zhorela. Od 17.stor. spomínajú správy drevenú zvonicu pri kostole. Stavbu veže realizovali podľa dokumentov v rokoch 1778 až 1779 pod vedením miestneho staviteľa J. Mayera.

Obrazom: Rekonštrukcia známej zvonice katedrály v Rožňave
34
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM