Peter Simon Správy

Jar klope na dvere: Prvé snežienky v Rožňave a okolí, FOTO

Medzi prvé jarné kvety tradične patria snehobiele snežienky. Dočkali sme sa ich aj v blízkosti Rožňavy. Inde však ešte nájdeme aj sneh.

Ilustračný obrázok k článku Jar klope na dvere: Prvé snežienky v Rožňave a okolí, FOTO
13
Galéria

Aj tento rok sa začína príroda preberať. Teda v našom meste sa podľa aktuálneho počasia ani poriadne neuložila na zimný spánok. Namiesto poriadnej snehovej nádielky náš okres momentálne trápi dážď.

Jar sa už hlási o slovo. V záhradách obyvateľov nášho mesta a blízkeho okolia sa objavujú prvé snežienky a sú veru krásne. Snežienka jarná (galanthus nivalis) patrí medzi trvalky a v priaznivých podmienkach dorastá až do výšky 20 cm. Zvončekovité kvety pútajú pozornosť tromi snehobielymi okvetnými lístkami. Zaujímavosťou je, že rozkvitnuté dokážu odolať aj desaťstupňovým mrazom. Takto ich nafotil Gabriel Bogdán a mladá Renáta Spišáková.

Pozrite si v našej galérii prvé fotky snežienok z nášho okolia :)

Snežienky sa smú trhať v záhradách, lúkach, lesoch, hájoch a iných oblastiach, vrátane do 2. stupňa ochrany.

Za ich nezákonné natrhanie hrozí mastná pokuta. Na území národných parkov, prírodných rezervácií a iných chránených areáloch s 3. až 5. stupňom ochrany je zbieranie a rovnako aj zber ďalších rastlín, vrátane ich plodov, zakázané. Zákaz sa vzťahuje aj na samotné kvety snežienok.

Obrazom: Prvé snežienky v Rožňave a okolí
13
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM