Správy

Koronavírus v okrese Rožňava: Z ktorej dediny je nakazená žena? Usmernenie hygienikov

Včera sme vás informovali o prvom prípade nákazy koronavírusom v našom okrese. Hygienici vysvetľujú okolnosti a podali nové informácie.

Ilustračný obrázok k článku Koronavírus v okrese Rožňava: Z ktorej dediny je nakazená žena? Usmernenie hygienikov
Zdroj: pixabay.com

Na Slovensku pribudlo v utorok 12 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 84. Povedal to premiér Peter Pellegrini po návšteve Zornice v Bánovciach nad Bebravou.

Včera sme vás v článku Koronavírus: V Rožňave evidujú prvý prípad informovali o prvom prípade nakazenia v našom okrese. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave dnes prostredníctvom sociálnej siete informoval širokú verejnosť o nových skutočnostiach.

„RÚVZ so sídlom v Rožňave prijalo včera poobede oznámenie o pacientke, ktorá je v domácej izolácii, má respiračné príznaky a kontakt s osobou, ktorá pricestovala zo zahraničia. Jedná sa o 74 ročnú pacientku z obce Rochovce. Pacientka je v domácej izolácii, 14 ľuďom, ktorí boli v kontakte s potencionálnym zdrojom nákazy bola nariadená karanténa a sledovanie vlastného zdravotného stavu. Dnes budú vykonané ostatné odbery, ktoré potvrdia alebo vylúčia ostatné osoby, ktoré boli v kontakte s pacientkou. Situácia je zatiaľ pod kontrolou, t.č. stále vykonávame protiepidemické opatrenia a dohľadávame potencionálne kontakty. Situácia je na teraz zvládnutá,“ píše sa na oficiálnom facebooku Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave.

Následne však hygienici vydali odporúčania pre obyvateľov obcí Slavošovce a Rochovce.

„Nakoľko potvrdená pacientka na COVID-19 a potencionálny prameň nákazy sú z týchto obcí, vyzývame obyvateľov, aby dodržiavali karanténne opatrenia, nezdržiavali sa na miestach, kde sa stretáva viac ľudí, používali osobné ochranné pomôcky ak si potrebujú nakúpiť (rúško, šatka, šál) a aby sa čo najmenej zdržiavali v spoločnosti s inými ľuďmi. Samoizolácia v domácom prostredí, posilňovanie imunity, používanie rúška alebo masky a dôsledná osobná hygiena sú najlepšou prevenciou proti ochoreniu. Ľudí, ktorí boli v priamom kontakte s prípadom prešetrujeme a nariaďujeme karanténne opatrenia, odbery biologického materiálu a naďalej sledujeme situáciu,“ spresňujú hygienici.

Ako na záver dodali, dôležité je nepodliehať panike. To, že ochorenie zavíta aj do nášho okresu bolo vysoko pravdepodobné. Ak dodržiavate všetky opatrenia vyhlásené krízovým štábom SR, dbáte na osobnú hygienu a nie ste v kontakte s inými ľuďmi, nehrozí Vám nebezpečenstvo.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Koronavírus na Slovensku
31
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM