Peter Simon Kultúra

Letných 103 km v nohách: Rožňavský spevák Robo Šimko o parádnom výlete, FOTO

Výlet trval 5 dní a pešo spravili presne 103 kilometrov, spali v stane v lese, batohy mali 20 kíl a bolo neskutočne horúco. Viac už v článku.

Ilustračný obrázok k článku Letných 103 km v nohách: Rožňavský spevák Robo Šimko o parádnom výlete, FOTO
19
Galéria
Foto: Róbert Šimko

Učarovala mu príroda a turistiky. Okolie Rožňavy už ma prechodené, tak sa odvážil na poriadnu túru. Pešo prešiel s kamarátom presne 103 kilometrov, spali v stane. Známy Rožňavčan, spevák Robo Šimko, o svojom parádnom letnom výlete.

„Vždy som prírodu miloval a obdivoval, ale popravde, veľmi som nemusel túry, preto som vlastne šiel aj na casting do Superstar. Mali sme ísť na túru a mne sa nechcelo, tak som šiel na spomínaný casting. Lenže vekom prichádzajú aj nejaké problémy, aj radosti, človek sa úplne inak pozerá na svet, ako 10 rokov dozadu, no tak som začal chodiť do prírody. Čím ďalej tým viac som si uvedomoval, že mi to dáva veľa, že je to fakt úžasný prostriedok na riešenie problémov, človek si akoby potriedi a poukladá svoje myšlienky do pomyselných regálikov a vie vyriešiť to, čo ho trápi,“ hovorí na začiatok pre Rožňavu 24 stále usmiaty Robo.

Príroda mu dodáva inšpirácie

Ako doplnil, na turistike najviac miluje ten pokoj, to, že vie ostať sám so sebou a nič a nikto ho nesúri. „U mňa má ale aj ďalšie pridané hodnoty, napríklad som mal celkom veľké problémy s chrbticou, muzikantský život nie sú len veci, ktoré ľudia vidia na pódiu, ale aj nosenie, náhlenie, stres a vybralo si to svoju daň. Na túre je nenormálne veľa pohybu a chôdze a tá mi priniesla naspäť moje zdravie, moja chrbtica sa drží, spevnilo mi to chrbtové svalstvo a tak nie je tak brutálny tlak na moju vydretú platničku. No a navyše tam človek nájde mimoriadne veľa inšpirácie, čo sa mi ako hudobníkovi a skladateľovi neskutočne zíde,“ spresňuje pre náš web Šimko.

Letných 100 km v nohách

Kopce okolo nášho mesta už má pobehané, tak sa vybral do zahraničia. „Myšlienka letných 100 kilometrov vznikla niekedy na jar. Na túry chodím so svojím naj kamošom Andrejom, tak sme si naplánovali Škótsko, lenže sme nestihli lacné letenky a bol by to krutý škrt cez rozpočet, tak sme zvolili alternatívu vo Francúzsku, urobili rezerváciu leteniek, počkali a išli sme,“ hovorí spevák a dodáva.

„Boli sme v Provensálsku, je to vlastne na Azúrovom pobreží, ktoré ľudia poznajú ako Francúzska riviéra. Trvalo to 5 dní, prešli sme 103 úžasných kilometrov, začali sme v Monacu, vybehli sme do hôr, cez ktoré sme po Via Aurelia prešli až za mestečko Vence. Odtiaľ sme pokračovali do Villeneue-Loubet a dole do Antibes. Nasledovala druhá časť trasy komplet pri pobreží, prešli národný park v Théoule-sur-mer a skončili na jednom úžasnom mieste pri mori,“ spresnil Šimko.

Na diviaka harmonikou :)

Podľa slov Roba si to celé odmakali pešo, spali v stane v lese, ich batohy mali 20 kíl a bolo neskutočne horúco. „Jeden večer nám aj diviak krochkal pri stane, to som sa kúsok bál, tak som ho odplašil ústnou harmonikou :). Druhý deň sme už spali uprostred lesa na moste za La Gaude, a tak sme si označkovali teritórium, chápeš :). Úžasný pocit, zimomriavky, niečo neskutočné som zažil, keď som uvidel na našej ceste nálepku loga Camino de Santiago, jeden z mojich veľkých snov. Doslova sme prešli skoro 30 kilometrov po oficiálnej francúzskej ceste do Santiaga. Chcelo sa mi smiať, plakať, kričať a ostať ticho, bol som šťastný a dojatý, bolo to úžasné,“ hodnotí svoje zážitky Robo Šimko.

Plány na ďalšie výlety

Na otázku, či už plánuje nejaké ďalšie podobné výlety, opovedal hudobník bez váhania. „Je tam toho viac, pracujeme s myšlienkou Camino Portugues do Santiago de Compostela v Španielsku, to je taká Mekka hikerov z celého sveta. Na Slovensku známa aj ako svätojakubská púť. No a najviac by sme chceli ísť na Island, to už je tiež viacmenej naplánované na budúce leto. Z tábora Landmannalaugar prejsť pomedzi sopky Eyjafjallajökull a Katla do Skógaru a odtiaľ na Vestmannské ostrovy. Minimálne jedno z toho chceme podniknúť budúci rok. Uvidíme kam nás zavedú naše kroky, ale okrem toho chceme prejsť veľa veľa chodníčkov v našej krajine, lebo je to tu úchvatné. Tieto zahraničné výjazdy sú takou čerešničkou na torte,“ povedal na záver pre náš web Robo Šimko.

Obrazom: Spevák Robo Šimko o parádnom výlete
19
Galéria
Foto: Róbert Šimko
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM